Facebook dünyayı birbirine bağlayacak

Facebook kurulduğu 2004 yılında sadece üniversite öğrencilerinin kendi aralarında paylaşımlar yaptığı bölgesel bir ağ idi. Ancak kısa zamanda milyonlara ulaşarak, en çok kullanılan ve üzerinde zaman harcanan sosyal medya oldu. Diğer sosyal medya ağlarının gelişmesine destek çıktı. Milyar dolarlık kazanıma sahip olarak, en değerli şirketler arasına girdi. Facebook firmasının gelişen bu güçlü kimliği daha fazla kişiye ulaşmayı gerekli kılıyor.fb

Bu nedenle Facebook firması geleceği inşa etmek hedefinde milyar dolarlarını projesini hayata geçirmek için gerekli olan firmaları satın alarak yapıyor. En son internet.org projesiyle internetle tanışmayan ülkelere yatırım yapan facebook, 3 milyon kişinin internetle tanışmasını dolayısıyla Facebook ağına katılmasını sağladı. Şimdide gizli olarak açıklama yapmadığı projesi olan insansız hava araçlarıyla 5 milyar kişiyi internetle buluşturmayı hedefliyor.

Facebook insansız hava araçlarını kullanarak hayata geçirmeyi düşündüğü projeyi ünlü insansız hava aracı üreticisi Connetivity Lab ile yürütecek. Bu firma Facebook ile yaptığı anlaşma gereğince internet ağının daha fazla kişiye ulaşması adına Facebook’a teknoloji üretecek. Facebook tarafından yapılan açıklamada Connetivity Lab firması, karadan, havadan ve yörüngeden internet erişimi sağlayacak platformlar üretiyor.

Facebook firması, Birleşmiş Krallık merkezinde yer alan Ascenta firmasıyla da güneş enerjisiyle çalışan drone teknolojisi üretiminde çalışıyor. Bu firma, dünyada en uzun süreli havada kalabilen insansız hava aracı dornesi üreterek nam salmış. Facebook firması da firmayla insansız hava araçlarını en uzun süre havada tutmayı sağlamak için anlaştı.

Buna göre Facebook yakın bir zamanda havada bir aydan fazla kalabilecek ve güneş enerjisiyle çalışan internet uçaklarını internet teknolojisinden mahrum olan ülkelerin semalarında yükseltecek. Bu da geleceği inşa etmek adına yaptığı çalışmaların önemli bir ayağını oluşturuyor.