Hamster bakımı ve temizliği

Dünya çapında 20. yüzyıla kadar varlığından pek de haberdar olunmayan hamsterlar, günümüzde dahi çoğu insan tarafından yapay olarak üretilmiş yeni bir canlı türü olarak bilinir. Oysa anavatanı Asya ve Avrupa’nın tarım arazileri olan hamsterlar doğal yaşamın parçası olan canlılardır. Yahudi bir bilimadamı olan Prof. İsrael Aharuni 1930 yılında  Suriye’ye bir gezi yapmış ve bir kasabada tesadüfen bir adet dişi hamster ile 12 adet yavru görmüştür. Aharuni bu hamsterları alarak yavruları birbirileri ile çiftleştirmiştir ki, günümüzde dünyanın dört bir yanında insanların evcil hayvan olarak beslediği hamsterların “oldukça büyük bölümü” bu atalardan gelmektedir.

  • Kafes temizliği

Hamsterların esnek bir yapıya sahip olan derileri, bu sevimli canlı türünün farklı bir fiziksel yapıya sahip olmasını sağlar. Gevşek bir halde olan derileri vücutlarına tam olarak yapışmadığından hamsterların vücudu oldukça esnektir. Hamsterların derilerinin de dışarıdan vücutlarına bol geliyormuş gibi görünmesinin sebebi budur. Ev ortamında genellikle özel kafeslerde bakılan hamsterların temiz bir ortamda yaşaması çok önemlidir. Normal yaşam süresi yaklaşık olarak 2 yıl olan hamsterlar düzenli temizlenmeyen ortamlarda hastalıklara karşı daha açık olur ve bu durumda yaşam sürelerinin kısalmasına neden olabilir. Hamster kafeslerinin altına talaş yaymak uygun bir tercih olabilir ancak “kafes tabanındaki talaşın her gün” değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca hamsterlar için özel olarak üretilen “sıkıştırılmış talaş” yerine asla gazete kağıdı kullanılmaması gerekir.

Hamster bakımında çoğu insan gazete kağıtlarını tercih etse de, gazete kağıdı üzerindeki mürekkep birçok zararlı kimyasal madde içerir. Kemirgen bir hayvan olan hamsterların en belirgin özelliği yanaklarında yer alan keselerdir. Kafes içinde sıkıştırılmış talaş yerine gazete kağıdı kullanılması halinde hamster bu gazete kağıdını ısırabilir ve uzun süre yanak keselerinde tutabilir ve böylece mürekkebin içindeki kimyasallar da vücuda kolaylıkla geçebilir. Bunun dışında hamster kafeslerinin temizliği için satılan özel solüsyonlar da muhakkak alınmalı ve hayvana zarar verebilecek ev tipi kimyasal içerikli temizlik maddeleri kullanılmamalıdır.

 

  • Beslenme

Hamsterlar kemirgen canlılar olsa da, bu verilen her şeyi yiyebilecekleri manasına gelmez. Pet Shop’larda satılan kuru gıdalar haricinde hamsterlara birçok farklı sebze verilebilir. Ancak bu aşamada çoğu insan hamsterlara verilen sebzelerin iyi yıkanmış, kuru ve oda sıcaklığında olması gerektiğini gözden kaçırır. Üzerinde tarım ilaçları bulunmayan iyi yıkanmış sebzelerin hamstera ıslak olarak verilmesi halinde ishal başta olmak üzere birçok bağırsak sorunu gelişebilir. Benzer şekilde buzdolabından çıkartılan soğuk sebzeler de hamsterların hassas midelerini üşütmesine sebep olabilmektedir. Bunun haricinde çoğu hamster sahibi küp şeker vererek bu sevimli canlıları mutlu ettiğini düşünse de, hamsterların doğasında bulunmayan bir gıda olan şeker egzamadan göz bozukluklarına birçok farklı hastalığın gelişmesine sebep olabilmektedir.

Rahnansaika