Hafıza geliştirme yöntemleri

Bilim adamlarının uzun yıllar yoğun bir şekilde üzerinde çalıştıkları insan beyni, hemen hemen tüm alanlarda olduğu gibi hafıza kapasitesiyle de insanları şaşkına çevirmektedir. İnsan beyninin çok yüksek bir hafıza kapasitesi olmasına rağmen çevresel etkenler, yanlış kullanım, fiziksel nedenler, psikolojik nedenler ve kimyasal sorunlar beynin tüm aktivitelerini etkilediği gibi hafıza kullanımını da olumsuz yönde etkileyebilir. Tıpkı insan vücudundaki kaslar gibi beyin de çalıştırıldıkça hafızadaki bilgileri güncel tutar ve hafıza için ayrılan alanın çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Düzenli uyku

Birçok insanın zannettiğinin aksine, insanlar vücutlarını dinlendirmek için olduğu kadar gün içerisinde yaşadıklarını hafızaya kaydetmek için de uyumak zorundadır. Uyku esnasında vücut dinlenirken, beyin de kişinin tecrübelerini hafızaya işleyerek anıların ve dolayısıyla bilgilerin oluşturulmasını sağlar. Bu nedenle düzenli ve yeterince uyumamak, hafızanın verimsiz hale gelmesine neden olur. Uzmanlar en az 4-4,5 saat uyunması gerektiğini söylüyor.

Kilo kontrolü

İlk bakış fazla kilolar ile beyin fonksiyonları arasında herhangi bir bağlantı kurulamasa da, vücutta biriktirilen kilolar en başta dolaşım sistemini olumsuz yönde etkiler ve beyinde bu dolaşım sistemi ile beslenen bir organdır. Beyinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar için gereken oksijen, kan yoluyla sağlandığından dolaşım sisteminin iyi çalışması beynin de iyi çalışması anlamına gelir. Hafızanızı güçlendirmek için vücudunuzu sağlıklı tutmalı, düzenli egzersiz yapmalı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmalısınız.

Stres faktörü

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, stres seviyesi yüksek insanların beyinlerindeki kimyasal dengenin bozulduğunu ve hafıza merkezinin de bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğini ortaya çıkartmıştır. Birçok depresif ruh hali yaşayan kişide görülen olayları karıştırma hali, beynin uzun süre stres faktörüne maruz kalmasından kaynaklanır.

Yazı yazma

Yabancı dil öğrenirken birçok insanın yaşadığı bir durum olan bir kelimeyi defalarca yazma, yapılan araştırmalar sonucu etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Yazı yazmak insan beyni için bulunmaz bir egzersiz biçimidir ve yazım işlemi esnasında beynin çok daha fazla oksijen tükettiği gözlemlenmiştir. Beynin normalden çok daha fazla oksijen tüketmesi, yoğun bir faaliyet içerisinde olduğunu ve aynı anda birçok kompleks işlem gerçekleştiğini göstermektedir. Hafızanızı güçlendirmek için haftada en azından 2-3 defa bir yerlere bir şeyler karalayın. Ne yazdığınızdan ziyade, yazarken beyninizin yoğun bir egzersiz içerisine gireceğini düşünün.