Hafıza kaybı

Hafıza kaybı; birçok farkı nedenden ötürü gelişebilen ve bilim adamlarının ısrarlı araştırmalarına rağmen, beyinin hala kapalı bir kutu olarak görülmesinden dolayı tüm nedenleri bilinmeyen bir sorundur. Beyinde görülen enfeksiyonlar ve bazı matabolizma sorunları, beynin işlevinde bozulmalara neden olarak hafıza merkezinin etkin bir şekilde kullanılamamasına neden olabilmektedir. Bazı hormon bozuklukları da beynin etkilenmesine neden olarak hafıza kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Beyin tümörlerinin hafıza merkezine giden sinir hücreleri üzerine baskı oluşturması, hafıza merkezi ile kurulan iletişimin aksamasını sağlayabilmektedir. Hafıza kaybı çeşitli kazalar sonucu aniden oluşabildiği gibi, birçok durumda yavaş bir şekilde seyreder. Günümüzde genç nüfusun büyük bir bölümünde dalgınlık ya da unutkanlık olarak görülen sorunlar, aslında gelecek yıllarda yaşanacak hafıza sorunlarının başlangıç aşaması olabilir.

Hafıza kaybının başlangıç aşamalarında fark edilmesi, çoğu zaman kişi tarafından mümkün olmadığı gibi çevresindeki insanların da gözünden kaçabilir. Günlük yaşantıda ihtiyacı olan eşyaları sık sık aramak, hafıza merkezinde gelişen sorunların habercidir. Kişi her gün kullandığı eşyaları farkında dahi olmadan değişik yerlere koyduğundan, daha sonra ihtiyaç duyduğun her zaman ki yerinde olmayan eşyayı uzun süre arayabilir. İlerleyen aşamalarda daha önce defalarca gidilen bir yerin adresi unutulabilir ya da yolda giderken güzergahı hatırlanamayabilir.

Hafıza kayıplarının ilerleyen aşamalarında kişi kendi evine giderken nereden gitmesi gerektiğini dahi unutabilir. Bazı durumlarda araç kullanırken nereye gittiğini unutan kişi, büyük bir psikolojik travma yaşamaktadır. Kişi doğup büyüdüğü çevrede dahi kaybolabildiği gibi uzun süre yolu düşünmesine rağmen çevresine yabancı gelebilir. Hafıza kaybı yaşandıktan sonra kişiye uygulanan ilaç tedavileri bazı durumlarda işe yarayabiliyor olsa da, gençlik yıllarından itibaren doğru beslenme ve beynin etkin bir şekilde çalıştırılması hafıza kayıplarının önlenmesi için daha doğru bir yoldur.