Gülmenin faydaları

Sağlıklı bir vücut ve daha da önemlisi psikoloji için “temel bir ihtiyaç” olan gülmek, genel anlamda oldukça fazla faydaya sahip bir eylemdir. Beynin sakinleşmesini ve negatif düşüncelerden arınmasını sağlayan gülme eylemi ayrıca vücutta stres sebebiyle oluşan gerginliğin azaltılmasında da etkilidir. Gülme esnasında beyin merkezlerinin fonksiyonları da değiştiğinden, bu eylem esnasında insanlar sorunlardan uzaklaşır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre anne karnından itibaren başlayan bir süreç olan ve her yaştan insanı etkileyen gülmek, bir ömür boyu devam eden ve faydaları kesinlikle çok fazla olan bir eylemdir. Bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmasından sindirim sisteminin hızlanmasına kadar birçok vücut sistemi üzerinde etkili olduğuna dair araştırmalar yapılan gülmenin her insanın ihtiyacı olduğu ise şüphe götürmez bir gerçek…

İnsanlar arasındaki iletişimin hızlı ve çok etkili bir şekilde gelişmesini sağlayan gülme, sempatiklik ile mutlu olma arasındaki bağlantıyı da kuvvetlendiren bir eylem. İnsanların birbirine güvenmekte her geçen gün biraz daha zorlandığı çağımızda iletişim uzmanlarının tavsiyelerinin başında gülmek geliyor. Zira gülen insanların birbirlerine karşı olan güveni artarken, birbirini tanımayan insanların dahi gülerek tanıştıklarında güvene dayalı bir arkadaşlık kurduğu göze çarpıyor. Şüphe duyulan insanlara dair kötü düşünceler oluşturulurken, gülen insanların birbirleri arasındaki iletişim artıyor ve bu şekilde karşılıklı güven ortamı oluşuyor. Sinir sistemi üzerinde de etkili olduğu bilinen gülmenin kişinin gevşemesine ve rahatlamasına büyük yardımı dokunuyor.

Tüm bunların ötesinde “mutluluk hormonu” olarak bilinen Endorfin salgılanmasını da sağlayan gülme eylemi, fizyolojik olarak da insanların mutlu olmasına destek veriyor. Tıpkı psikolojik açıdan olduğu gibi fiziksel beden üzerinde de pek çok farklı etkiye sebebiyet veren gülme, üst bedendeki birçok kasın çalışmasını sağlar ve bu şekilde küçük bir egzersiz yapılmış olur. Bedendeki sinirlerin çalışmasını ve iç organların etkili bir egzersiz yapmasını sağlayan gülmenin faydaları aslında saymakla bitirilecek gibi görünmüyor. Bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayan gülme, bedenin dıştan gelen hastalıklara karşı savunma mekanizma olan bağışıklık sisteminin daha etkili çalışmasına yardımcı oluyor.

Gülme esnasında her insan en doğal hallerinden birini yansıttığından bu eylemin kişinin kendine olan güven duygusuyla da ilgili olduğuna dair araştırmalar mevcut. Gülmenin en doğal eylemlerden biri olması ve bu nedenle de insanların gülerken isteseler dahi yapmacık davranamamaları, bireyin kendine olan güveninin de artmasını sağlıyor. Pozitif düşünceyi ve duyguları ön plana çıkaran gülme, bireyin başarısı üzerinde de doğrudan etkilidir. Kısacası gülmek kişiye herhangi bir zarar getirmediği gibi, peşi sıra gerek fizyolojik gerekse de psikolojik açıdan pek çok yarar sağlayan bir eylemdir.