Grammy Ödülleri

Birçok insana ilginç gelen ismiyle dünya çapındaki en popüler müzik ödülleri olarak kabul edilen Grammy Ödülleri, ismini “Gramofon” kelimesinden almaktadır ki, ödüller de küçük bir gramofon şeklindedir. ABD kökenli bir organizasyon olan Grammy Müzik Ödülleri, dünya genelinde her yıl milyonlarca insanın canlı takip ettiği ve Oscar Ödülleri’nden sonra dünyada en çok izlenen ödül törenidir. Bu kadar çok insan tarafından izlenen bir organizasyon olmasında dünya müzik sektörünü yöneten ABD kaynaklı müzik şirketlerinin büyük payı olduğu gibi, sanatçıların da prestij sahibi olmak için Grammy Ödülleri’ne büyük özen göstermesinin de etkisi büyüktür.

Uzun yıllardır dünya müzik endüstrisinin lokomotifi olan ABD müzik şirketleri açısından son derece büyük bir öneme sahip olan Grammy Ödülleri, ilk olarak 1957 yılında düzenlenen bir törenle verilmiştir. Grammy Müzik Ödülleri NARAS olarak tanınan bir müzik akademisinin değerlendirmeleri sonucunda verilmektedir. Sinema dünya için Oscar Ödülleri’nin önemi ne kadar büyükse müzik dünyası açısından Grammy Ödülleri’nin de eşdeğer bir öneme sahip olduğu söylenebilir.

50 yılı aşan tarihi boyunca değişen müzik alışkanlıklarına uyarak şekillenen Grammy Ödülleri, günümüzde 30’un üzerinde farklı müzik türünde 108 değişik kategoride verilmektedir. Bu kadar geniş bir müzik çevresini ilgilendirmesi nedeniyle dünya genelinde en çok dinlenen müzik türlerinin takipçisi olan insanların da yakın ilgi gösterdiği organizasyon, 2012 yılında 54. defa düzenlenecektir. ABD toplumunun çoklu bir ulusa sahip olması nedeniyle zaman içerisinde müzik sektöründe büyük bir dinleyici kitlesi kazanan Latin müzik alanında 2000 yılından beri Latin Grammy Ödülleri  de düzenlenmektedir.

Grammy Ödülleri tarihi boyunca 22 adetle en çok ödül alan grup U2 olduğu gibi, bireysel bazda en fazla Grammy sahibi olan ünlü de efsane sanatçı Michael Jackson’dur. Birçok ünlünün birden fazla Grammy Ödülü sahibi olmasına rağmen bu alanda en ilginç rekorlardan biri de, merhum pop yıldızı Michael Jackson’a aittir. Jackson hala milyonlarca insan tarafından büyük bir beğeni ile dinlenen efsane albümü “Thriller” ile bir gece içerisinde tam 8 adet Grammy Ödülü alarak bu alanda kırılması imkansız gibi görünen bir rekora imza atmıştır.