Amerikan Futbolu ve NFL

ABD kökenli bir oyun olan Amerikan Futbolu, kısa süre içerisinde Amerikan kültürünün bir parçası haline gelmiş ve günümüzde ABD’de “futbol” denince insanların aklına gelen tek spor dalı oluştur. Amerikalılar her ne kadar futbol denince Amerikan Futbolu’nu düşünse de, bu spor dalı kelimenin anlamına aykırı olarak ayak haricinde elle de oynanabilir. Amerikan Futbolu, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya has bir oyun olan “Rugby” ile doğrudan ilişkili bir spordur. Amerikan Futbolu’nun doğuşu, bir ilkokul öğretmenin öğrencilerine Rugby oynatmak istemesiyle doğmuş ve sonrasında da profesyonel lig olan NFL(National Football Leauge) kurulmuştur.

Avustralya kökenli bir oyun olan Rugby ilköğretim seviyesindeki çocuklara oynatmak istenmesine rağmen bu yaştaki çocuklar için Rugby’nin çok sert bir spor olması, oyunda bir takım değişiklikler yapılarak Amerikan Futbolu’nun doğmasını sağlamıştır. İlkokul çocuklarının Rugby oynayabilmesi için öncelikle orijinal oyunda olmayan göğüs, diz, dirsek koruması ve kask gibi birçok koruyucu aparat oyuna dahil edilmiş ve sonrasında da Rugby’nin kuralları basite indirgenerek, “çocukların anlayabileceği” bir seviyeye getirilmiştir.

Kapsamlı korucuyu kıyafetler ve kuralların büyük oranda basitleştirilmesiyle birlikte ortaya Amerikan Futbolu çıkmış ve bu daha güvenli ve basit olan oyun kısa zaman içerisinde popüler hale gelerek üniversite öğrencilerinin favorisi haline dönüşmüştür. Amerikan Futbolu’nun ilkokullardan çıkarak üniversitelere girmesi oyunun büyük oranda duyulmasını sağladığı gibi, üniversitelerin de kendi takımlarını kurarak birbirleri ile mücadele içine girmesini sağlamıştır. Üniversite liginin kurulmasıyla birlikte temelleri atılan NFL, Amerikan halkının lise ve üniversiteler arasında oynanan maçlara büyük ilgi göstermesiyle birlikte hayata geçirilen bir proje olmuştur.

Kısa zamanda tüm Amerikan toplumunun en çok izlediği spor dalı haline gelen Amerikan Futbolu için profesyonel bir lig kurulması, günümüzde “milyarlarca doların” döndüğü NFL’in de kendi başına bir sektör haline dönüşmesini sağlamıştır. Ülkemizde bilinen İngiliz kökenli futbol ile hiçbir ilgisi olmayan Amerikan Futbolu, üç farklı takım ile oynanır; savunma, hücum ve özel takım. Amerikan Futbolu’ndaki hücum takımları, el ile taşıdıkları topu 4 hakta 10 yardalık mesafenin ötesine taşımak ve son olarak da sayı çizgisini geçmek için mücadele verir. Savunma takımı hücumu durdurma görevini üstlenirken, özel takım da “field goal” gibi özel sayılı oyunlarda saha girmektedir.