Altın Küre Ödülleri

Birçok sinemaseverin yakından takip ettiği her yıl Hollywood’da düzenlenen Oscar Ödülleri’nden farklı olarak Altın Küre Ödülleri, sinema kadar televizyonla da ilgili yapımlara çeşitli dallarda ödüllerin verildiği bir organizasyondur. Amerika kökenli bir organizasyon olan Altın Küre Ödülleri, Hollywood Yabancı Basın Birliği(Hollywood Foreign Press Association) tarafından film ve televizyon yapımlarının değerlendirilmesi sonucu verilir. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin 1944 yılından beri verdiği Altın Küre Ödülleri, oldukça köklü bir tarihe sahip olduğu için bilhassa Amerikan toplumunda büyük prestije sahiptir.

ABD televizyonlarında gösterilen dizilerin de yarıştığı bir organizasyon olması ve özellikle son on yılda tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de dizilerin izlenme oranlarının tavan yapması, Altın Küre Ödülleri’nin son dönem içerisinde daha da fazla insan tarafından takip edilmesine neden olmuştur. Yapılan son izlenme oranları araştırmalarına göre Altın Küre Ödülleri, meşhur Oscar Ödülleri ve Grammy Ödülleri’nden sonra dünyanın en çok izlenen ödül töreni olmayı başarmıştır.

Altın Küre Ödülleri’nin son on yıl içerisinde izlenme oranlarındaki artışın bir diğer nedeni ve birçok sinema otoritesine göre en büyük nedeni, Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin ABD’nin en büyük televizyon kanallarından biri olan NBC ile 1996 yılında anlaşma imzalamasıdır. 2000’lerden itibaren ABD’de çok hızlı bir şekilde yayılan internet televizyon kanallarının izlenme oranlarını büyük oranda azalttığından bir televizyon devi olan NBC, 1996 yılında Hollywood Yabancı Basın Birliği ile anlaşma masasına oturmuş ve Altın Küre Ödülleri’nin daha modern bir şekilde yorumlanarak bir “rating” unsuru haline gelmesini sağlamıştır.

Günümüzde sinema sektöründen çok televizyondaki dizilerin başarısının belirlenmesi açısından büyük bir prestij manasına gelmiş olan Altın Küre Ödülleri, ABD televizyon sektöründe yayınlanan dizilerin gelecek sezon anlaşmalarını dahi belirleyebilecek bir öneme sahip olmuştur. Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından oluşturulan 86 kişilik bir özel jüri tarafından değerlendirilen adaylara her yıl, sinema ve televizyon dallarında toplam 26 dalda Altın Küre Ödülleri verilmektedir. Sinema ve televizyon alanında başarı gösteren yapımcılara, senaristlere, yönetmenlere ve oyunculara verilen ödüller haricinde Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından sinema ve televizyon dünyasına emek veren isimlere de bazı özel ödüller de verilmektedir.