Fransız soğan çorbası tarifi

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarla insan sağlığı için her gün yeni bir faydası bulunan soğan, kış aylarının vazgeçilmezi olan çorbaların içine giriyor ve ortaya sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan enfes bir çorba çıkıyor. Fransız usulü soğan çorbası, soğanın lezzetini daha da arttıran ve ön planda soğanı tutarken baharat ve et suyu ile çorbaya derinlik katan bir tariftir. Çoğu insanın bildiği süt ya da krema kullanılarak yapılan soğan çorbalarının yavan tadından uzak olan Fransız soğan çorbası, gerek besleyicilik gerekse de lezzet açısından son derece farklı bir lezzettir. Özellikle kıtır ekmek(kruton) ve rendelenmiş kaşar peyniriyle birlikte servis edildiğinde herkes tarafından beğenilen ve tarifi istenecek bir çorba olacağından emin olabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 6 adet orta boy beyaz soğan
  • 100 gram tereyağı
  • 1/4 demet maydanoz
  • 1 litre tavuk suyu
  • 3 çorba kaşığı un
  • Tuz, karabiber, kekik, kırmızı toz biber

Hazırlanışı;

Soğanlarınızı doğrayarak çorba yapımına başlamadan önce soğanlarınızı bir müddet (yaklaşık olarak 7-8 dakika) derin dondurucuda bekleterek, doğrama işlemi esnasında gözlerinizin yanmamasını sağlayabilirsiniz. Piyazlık ince bir şekilde doğradığınız soğanlarınızı derin bir tencere içinde tamamen eriyen tereyağın içine atın. Ancak soğanları atmadan önce tereyağının tamamen erimesini bekleyin çünkü tamamı erimeden içine soğanları atacağınız tereyağı yemeğinizde ağır bir koku oluşmasına neden olabilir. Soğanlarınızı önce harlı, suyunu saldıktan sonra kısık ateşte devamlı karıştırarak kavurun. Soğanların yumuşak olması çorbanın lezzeti açısından çok önemli olduğu için eğer ateşiniz harlı geliyorsa tencerenin kenarına çok az su ilave ederek soğanların yanmasını önleyebilirsiniz.

Soğanlarınız iyice yumuşayınca üzerine tavuk suyunu ilave edin. Tavuk suyunu tablet olarak da kullanabilirsiniz ancak kendi hazırladığınız tavuk suyu ile pişireceğiniz çorbanın lezzetinin de daha farklı olacağını unutmayın. Ayrı bir tavanın içine çok az tereyağı koyun ve tereyağı tamamen eriyince 3 çorba kaşığı unu ekleyerek kavurun. Kısık ateşte karıştırarak rengi dönene kadar kavurduğunuz unu çorbanıza ekleyin ve topaklanmaması için sürekli karıştırın. Çorbanın tuzunu ayarladıktan sonra dileğiniz oranda karabiber, kekik ve kırmızı toz biber ilave edin. Tercihe göre çorbanıza kırmızı toz biber yerine pul biber de ekleyebilirsiniz.

Çorbanız kaynayınca ocağın altını kısın ve çorbanın koyu bir kıvam alması için karıştırarak pişirmeye devam edin. Fransız usulü soğan çorbanızın kıvamı koyulaşmaya başladığında içine saplarından ayırarak en az 2 su yıkadığınız ve süzülmeye bıraktığınız çok ince doğranmış 1/4 demet maydanozu ekleyin. Çorbanıza maydanozları da ilave ettikten sonra ocağın altını kapatın ve maydanozun homojen bir biçimde çorbaya dağılması için son bir defa karıştırın. Servis kaselerine koyduğunuz çorbanızın üzerine birkaç parça kruton ve bir tutam rendelenmiş kaşar peyniri ekleyerek damat çatlatan bir lezzet yakalayabilirsiniz. Afiyet olsun…

Rahnansaika