Fobi nedir ve belirtileri nelerdir?

Fobi, bir insanın belirli bir obje, durum veya aktiviteden duyduğu korku hissine verilen addır. Fobisi olan insanlara “fobik” ismi verilir. Fobik insanlar, bu durumu tam olarak kabullenemediklerinden ve genellikle tedavi olmadıklarından ülkedeki fobik kişilerin oranı da tam olarak bilinememektedir. Ancak bilimsel araştırmalar sonucunda %20 nin üzerinde, %30 un aşağısında olduğu düşünülüyor. Peki bir insanda fobi belirtileri nedir, bir insanın fobik olduğunu söyleyebilmemiz için hangi belirtileri görüyor olmamız gerekir?

Kişi, kendisinde korku yaratan obje veya durum ile karşılaştığında kendisinde, çarpıntı, güçsüzlük, aniden bayılma, dermansızlık, nefes darlığı, ağız ve ağız bölgesinin kuruması, titreme gibi belli başlı belirtiler görülebilir. Bazı kişilerde ise alışılmışın dışında belirtilere rastlanır fakat nedeni tam olarak çözülemediğinden, çözüme gitmek diğer belirtilere sahip insanlara nazaran daha zorlaşır.

Fobik Kişiler için Uygulanabilecek Tedavi Yöntemi

Fobi tedavilerinden, genellikle ilaç ve bunun yanında psikoterapi uygulanır. İlaç tedavisi çoğunlukla yetersiz kaldığında; antidepresanlara başvurulur. Ayrıca kişiyi korkusuyla yüzleştirecek şekilde, tedaviyi çözüm ile sonlandıracak işlemler uygulanır. Fobinin üzerine giderek, bu fobinin atlatılması ve kişinin artık kendisinde korku hissi yaratan obje veya durumdan zamanla rahatsızlığının azalması beklenir. Fobiler, tedavi sonucunda bir anda ortadan kalkabileceği gibi bu iyileşme hali uzun zaman da alabilir.

Ülkemizde fobik insanların fobileri genellikle bir hastalık veya geçici bir psikoloji bozukluğu olarak görüldüğünden açıkçası tedavisi ile pek uğraşmak istenmez ve tıbbî bir destek alınmaz fakat bu durumun fobiyi daha da yükseltebileceği, zamanla daha da kötü bir hal alabileceği ebeveynler ve yetişkin kişiler tarafından iyi bilinmelidir. Unutmamak gerekir ki; fobilere zamanında müdahale yapıldığında tedavisi daha kolay ve rahat olacağı gibi, üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen tedavisi ile uğraşılmamış fobiler, insanı gün geçtikçe daha fazla rahatsız eder.