Flört ne demek?

Flört konusuna değinmek istememin sebebi, bir kitapta okumuş olduğum cümlenin beynimde şimşekler çakmasına sebep olması. Söz konusu kitapta alenen kızların flört yapmalarının hayatlarında en iyi eylem olduğu neticesine varacak, fikir sapıklığının hadsizliğini ifade eden cümleler var. Nasıl olur da bir kitap hanımın hayatında en iyi yapacağı işin flört olduğunu söyleyip, yine bir hanıma ideal bir hedef olarak flörtü belirleyebiliyor? Kendisini flört yapmakla tatmin edebilen bir ruh, hangi sistemin insanlığa sunduğu ufku açan bir lazıma?nasil-flort-edilir

Neyse ki o kitap gibi düşünmeyen pek çok kişinin olduğu kanaatindeyim. Şayet flört, erkek ve kızların boş zamanlarını değerlendirmek adına giriştikleri bir beraberlikten fazlası olamaz. Aşk, flört asla olmamalı. Aşka flört niyetiyle bakanlar, bu kelimenin kulaklara dolan keyfiyetini bile, flört gibi iğretici bir kelimeyle aynı sahaya indirdiklerinden, hayatlarında ki fikri yapının sağlam olmadığını düşünmeme sebep olabilirler. Tabi herkes ne düşündüğünde serbest bir mevkiye sahip. Ancak bir insan, beşeri sıhhatini onu geliştirerek daha ilerleyici bir istikbali kendisine hedef seçmezse, hudutlu bir takım kolay hedeflerin gerçekleştirilmesiyle dinamizmini kaybetmeye, kaybolan ilerleyici hayatın geçen her dakikasında doyumsuzluğa kendisini layık görmeye alışır. Bunun sonu da yalnızlık ve birçok sorun.

Demek ki hanımlara veya erkeklere sunulan bir takım tahrif edici hedefler, asla insanların asli bir unsuru olamaz. Hayvani nefislerin ancak dünyada yaşama gayesi, çoğalmaya bağlı bir cinsel sevk-i tabi olur. Ancak insan yeryüzüne halife olarak indirilmiş, ve her şey onun hizmetine ram edilmiştir. Böyle bir evrenin insan hususiyetlerinin en ileri derecede geliştirilmesi için ona sunulması, evrenin ne harika bir cihaz olduğunu anlayanların aynı zamanda insanların da nasıl bir donanımla ihata olunduklarını anlamalarını yeter. Eğer insandaki istidatlar, hafif olsaydı ona hizmet için verilenler de aynı derecede hafif olurdu. Ancak insanın başlı başına zübde-i alem olarak nitelendirilmesi, evren gibi ihatası mükemmel bir alemin hizmetine verilmesini lazım etmiştir.