Nedir bu yeni ekonomi?

Hep duymaktayız yeni ekonomi, yeni ekonomi diye. İyi de bunun aslı astarı da nedir? Yeni bir para icat oldu da haberimiz mi yok? Ürünlerin yerini başka bir şeyler mi aldı? Aslında değişim para da veya ürünler de değil. Aslında yeni ekonomik düzenden bunlar da etkilendi diyebiliriz.  Ama asıl yeni ekonominin ortaya çıkmasını başlatan dönem, bilgisayarın icat edilmesi. Tam anlamıyla bilgi ekonomisi dediğimiz yeni ekonomik düzen bilgisayarın icadıyla kemale ermedi ama, başlangıç için iyi bir etkiydi.13280-3-4-c8cc5

Bilgisayardan sonra telefonlar ortaya çıktı. Sonra internet, sonra internet her eve küçülen bilgisayar boyutlarıyla girmeye başladı. Yetmedi cebimize kadar interneti hakim kılan teknolojiler türedi. Bu gelişmelerin bir sonu yok. Bunların hepsi bilgi ekonomisinin gelişmesinde birer metafor. Şuanda bilgiye dayalı olan ekonomik sistem, eskiden olduğu gibi, üret sat kadar kolay bir halde değil. İşletmeler eskisi gibi ürettiklerini pazarlamak için daha fazla para harcıyor ve tüketiciyi ikna etmek için ona her yerden bilgi akıtıyor.

Eski düzeni atlatmak için Hennry Ford’un klasikleşen bir sözü var “İnsanlar siyah olması kaydıyla istedikleri arabayı alabilirler” Bu söz insanların tercih etme diye bir hakkının eskiden olmadığını,  müşteri odaklı bir üretimin söz konusu olmadığını gösteriyor. Ama teknoloji geliştikçe insanların zevkleri de değişti. Malın en iyisini almak için internetten istedikleri bilgiye hızlıca ulaşmayı başarabiliyorlar. Bu gibi durumlar firmalar arasında müşteri rekabetini arttırdı. Müşteriye kim görsel açıdan en iyi ürünü en kaliteli ürünü en iyi fiyattan verirse artık o kazanıyor.

Eskiden müşteri odaklı olmayan üretim, şimdi bilgi ekonomisiyle müşteri odaklıya döndü. Bu nedenle bilgisayarlar da müşterilerin nelerden hoşlandıkları bilgisi depolanıyor ve her zaman güncelleniyor. Çünkü müşterinin çözümlerine katkı sağlamayan bir hizmet veya ürün artık katma değer yaratamıyor. Bunu yapan da yeni ekonomide hızlı kazanan oluyor.