Fındık yağının faydaları ve kullanımı

Son yıllarda doğal yağlar üzerinde yapılan araştırmalar, bitkisel içerikli ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan doğal yağların insan bedeni üzerinde muazzam derece olumlu etkiler yarattığını ortaya çıkardı. Sağlıklı bir yaşam için doğal ürünler kullanmanın ne denli önemli olduğunun bilincine daha çok varılması ile öne çıkan doğal yağların en çok rağbet görenlerinden biri olan fındık yağı ise gerçek anlamda tam bir sağlık deposudur. Ülkemizde de Karadeniz Bölgesi ile birlikte anılan fındık bol bulunduğundan bu pek çok faydaları saymakta bitmeyen doğal yağdan mümkün olduğunca faydalanmakta yarar var. Fındık yağının faydaları, kullanımına bağlı olarak değişmektedir.

Fındık yağı içeriğinde; yaklaşık olarak %82 Oleik asit, %12 Linoleik asit, Kalsiyum, Demir, Potasyum, Çinko, çeşitli mineraller ve E vitamini barındırmaktadır. Ağırlıklı olarak bu bileşenlerden oluşan fındık yağı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltan etkilere sahiptir. Önleyici olarak düşünülmesi ve kalp rahatsızlıklarına yakalanılmadan düzenli ve “gerektiği kadar” kullanılması gereken fındık yağının bazı kanser türlerinin gelişim riskini azalttığı da bilinmektedir. Kalsiyum açısından çok zengin bir içeriğe sahip olduğu için başta gelişim çağındaki çocuklar olmak üzere ilerleyen yaşlarda kemik erimesi sorunundan asgari şekilde etkilenmek isteyen herkes tarafından tüketilmelidir.

Üreme sisteminin daha verimli çalışmasına da yardımcı olan fındık yağı, mikro ölçekte de insanlara yarar sağlamaktadır. Hücrelerin “yaşlanmasını geciktirici” bir etkiye sahip olduğu için dokuların ve dolayısı ile organların daha genç kalmasına destek sağlayan fındık yağı, sadece bu faydası sebebiyle dahi herkesin kullanması gereken bir doğal üründür. Kullanımı düzenli hale geldiğinde fındık yağının faydaları da artmaktadır. Kansızlık sorunu çekenlerin de başvurabileceği bir doğal ürün olan fındık yağı, yüksek oranda E Vitamini ihtiva ettiğinden, alyuvarların parçalanmasını engellemektedir.

Tüm bu fizyolojik faydalarına bir de cilt bakımı için ideal ürünlerden biri olduğu da eklenince, fındık yağının her yaştan insana yarar sağladığı daha da iyi anlaşılmaktadır. İnsan bedeni için içerisinde pek çok yararlı bileşen bulunduran fındık yağı haricen kullanıldığında cildin nem dengesinin korunmasına ve daha esnek bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.  Hamilelik süresinde oluşan cilt çatlaklarının önlenmesine destek veren fındık yağı, tüm kadınların dert yandığı selülit sorunu için de kullanılabilir. Masaj yapılarak cilde uygulandığında selülit görünümünün azalmasına yardımcı olan fındık yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur…