Bitkisel yağlar ve faydaları

Bitkisel yağların faydaları son yıllarda dünya çapında birçok insanın ilgisini çeken ve ticari firmaların da bu doğrultuda çok çeşitli ürünlerle geniş bir ürün yelpazesi sunduğu dev bir sektör haline dönüştü. Ülkemizde de son 10 yıl içinde öne çıkan “doğal ve sağlıklı yaşam” konsepti doğrultusunda başta kadınlar olmak üzere insanların bitkisel yağlara gösterdiği ilgi katlanarak arttı. Birçok farklı bitkiden yağ elde edilme imkanı bulunsa da, bu bitkilerin insan sağlığına açısından en yararlı olanları bazı sebzelerin ve tohumların yağlarıdır. Örneğin birçok insanın aklına ilk aşamada gelmeyen elma yağı, cilt üzerinde muazzam derece yararlı etkileri olan bir bitkisel yağdır.

  • Elma yağı

Hamilelik sürecinde birçok anne adayının yaşadığı karın bölgesindeki deri çatlakları için kullanılabilecek en ideal doğal yağlardan biri olan elma yağı, cildin yenilenmesine büyük destek sağlamaktadır. Ayrıca kuru ciltler için oldukça yararlı bir nemlendirici olan bu bitkisel yağın bebeklerde de gaz çıkarma amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

  • Fesleğen yağı

Kadınların ortak sorunu olan selülitle savaşan bir bitkisel yağ türü olan fesleğen yağı, aslında vücudun pek çok farklı bölgesinde kullanılabilen ve muazzam etkili olan doğal bir bileşene sahiptir. Masaj yapılarak cilde uygulandığında selülite sebep olan yağların parçalanmasına “yardımcı olan” fesleğen yağı, kepek sorunu yaşayanların da saç derisine uygulayarak faydalanabileceği bir doğal üründür. Antiseptik özelliği olduğu için idrar yolu enfeksiyonlarından mide problemlerine birçok yarar sağlayan fesleğen yağının iştah açıcı ve sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Ağızdaki yaraların iyileşmesine destek olan fesleğen yağı, günlük cilt bakımı için de kullanılabilir.

  • Fındık yağı

Çoğu insanın sofra yağı olarak tanıdığı fındık yağı, kaş ve kirpiklerin uzamasına yardımcı olur. Cilt bakımı için ideal içeriğe sahip olan fındık yağının cilt çatlaklarının önlenmesine destek, kuru ciltlerin de nemlenmesine fayda sağladığı bilinmektedir. Baz yağ olarak birçok masaj yağına katılan fındık yağı, varis tedavisinde de destekleyici doğal ürün olarak kullanılır.

  • Greyfurt yağı

İnsan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yarattığına dair çalışmalar bulunan greyfurt yağı ayrıca selülit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cildin hareketlenmesini sağlayan greyfurt yağının zindelik verici, moral yükseltici ve rahatlatıcı etkileri olduğu da söylenmektedir.

  • Gül yağı

Yüzyıllar öncesinde dahi yararlı etkileri bilinen gül yağı, parfüm olarak kullanılmanın haricinde eski dönemlerde depresyon tedavisinde de kullanılmıştır. Ruhsal gerginliğin giderilmesi için uygulanan rahatlatıcı masajlarda kullanılan gül yağı antiseptik bir etkiye sahip olduğu için bademcik şişmelerinde gargar olarak da kullanılır. Cilt temizliğinde ve ayrıca cildin sıkılaşması için de tercih edilmektedir.

  • Hardal yağı

Hazmı kolaylaştıran bir etkiye sahip olan hardan yağı; romatizma ve kireçlenmeden kaynaklanan eklem ağrıları, cildin daha canlı görünmesi, sindirimi kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. İç organlar üzerinde de olumlu etkiler yarattığı için tüketimi de yaygındır.

Son olarak tamamen bitkisel dahi olsa tüm yağları birer tedavi aracı olarak görmemek gerektiği ve tüm sorunlarda ilk olarak hekime başvurmayı ve sonrasında hekim tavsiyesi üzerine doğal yağların “destek” amaçlı kullanılması gerektiğini de unutmayın.