Kivinin faydaları nelerdir?

En çok tüketilen meyveler arasında yerini alan kivi, tadıyla olmakla birlikte insan vücuduna olan yayarıyla da en çok tüketilen meyveler arasında olmayı hak ediyor. Öncelikle en önemli faydasının günlük C vitamini ihtiyacının hemen hemen hepsini karşıladığı gerçeği. Böylece kış aylarında gribal enfeksiyonlara yönelikte bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde korunmasını sağlıyor.kivi

Kivinin tadı diğer meyvelere göre daha değişik. Tropikal meyvelerin tadını kivide almak mümkün. Vitaminler bakımından, mineral, antioksidan ve lif içerikleri gibi değerlerinin de yüksek olması, en çok tüketilmesi gereken meyvelerden olmasını zorunlu kılıyor gibi. Meyvelerin insan hayatındaki yeri ve önemi çok önemli.  İnsan vücudu için gerekli olan mineral ve vitaminleri bolca içerlerinde bulunduran meyveler, kendileri aralarında da besleyici özellikleri bakımından yarış içerisindeler. Bu nedenle bu yarışta kim önde bilmek gerekiyor. Tabi hepsinin kendine has bir özelliğinin ve tadının bulunduğu da ayrı bir mesele. Ancak hangi meyve, hangi hastalığa iyi geliyor ve içerisinde ne kadar vitamin çeşidi barındırıyor bilinmeli.

Mesela kivide bulunan pektin adında bir düzenleyici insan vücudunda bulunan toksinlerin dışarıya atılmasında kolaylık sağlar. İnsan vücudunun toksinlerden arındırılmasını hızlandırır. Bunun yanında bu madde, kötü kolesterole karşı bir ilaç mahiyetinde. İyi kolesterolü ise düzenleyici bir işlev sağlıyor. Kivinin yukarıda günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını söyledik. Bu kivinin içerisinde turunçgillerden daha fazla C vitamini bulunmasından dolayı gerçekleşen bir durum. Mineraller bakımından da zengin olan kivinin içerisinde A vitamini, B1, B2 vitaminleri bulunuyor. Fosfor, kalsiyum, demir gibi mineral ve proteinleri içerisinde bolca barındırır.

Grip hastalığına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine faydalı. Ayı zamanda kanı sulandırıcı özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı da yararlı. Kılcal damarların kuvvetlenmesini de sağlar.