Evde yapılacak saç bakımı

Kadınlar için estetik güzelliğin en önemli faktörlerinden biri olan saçlar, oldukça farklı nedenlerden ötürü zayıflayabilir, parlaklığını kaybedebilir ve kırılabilir. Doğuştan gelen kalıtımsal faktörlerin muazzam derecede etkili olduğu saç bakımında ayrıca şehir yaşamındaki olumsuz hava şartları, yetersiz veya dengesiz beslenme, sinir ve stres gibi birçok farklı faktör de doğrudan etkilidir. Çoğu kadın kuaför kapılarını aşındırarak küçük bir servet değerindeki saç bakım ürünlerinden medet umsa da, aslında insan vücudunun her bölgesinde olduğu gibi saç derisinde de doğal ürünler kullanarak olumsu sonuçlar elde edilmesi mümkündür.

  • Saç tonikleri

Özellikle Avrupalı üreticilerin ülkemizde çok yaygın bir şekilde pazarladığı saç toniklerini evde tamamen doğal malzemeler kullanarak kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Saç tonikleri birçok kadın tarafından önemsenmese de saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırdığından, saç köklerinin güçlenmesinde doğrudan etkilidir. Doğal saç toniği yapmak için kullanabileceğiniz en yararlı ürünlerin başında şüphesiz biberiye gelmektedir.

Atkuyruğu ve papatya gibi doğal ürünlerin de saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı, dünya çapında tanınan ünlü profesörlerimiz tarafından ekranlarda defalarca söylenmiştir. 1 Litre sıcak suyun içerisine birkaç tutam doğal bitkilerden atarak elde edeceğiniz tonikle haftada 3-4 defa banyo sonrası masaj uygulaması yapmanız, saçlarınızda büyük değişim yaşanmasını sağlayacaktır. Kekik, papatya, biberiye, ısırgan, defne, ceviz yaprağı, kayın ağacı yaprağı ve adaçayı tonik yapımında kullanabileceğiniz tamamen doğal bileşenli ürünlerdir.

  • Vitamin destekleri

Ülkemizde son yıllarda E Vitamini birçok cilt bakım uzmanı tarafından yararları nedeniyle ön plana çıkartılmakta ancak  E Vitamininin aslında tüm vücuda yarar sağladığı gözden kaçmaktadır. Cilt bakımı için günümüzde bir vazgeçilmez haline dönüşen E Vitamini, bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesini sağladığı için aslında saç dökülmesi ve saç tellerinde zayıflama şikayeti olan herkesin vücuduna alması gereken bir vitamindir. Vücudun serbest radikallerle de savaşmasına yardımcı olan E Vitamini, uzun yıllar boyunca birçok saç bakım ürünü ve kürü denediği halde istediği sonucu alamayan insanların gözden kaçırdığı en önemli noktadır.

Biberiye, badem ve kekik yağı sayesinde saç köklerine harici olarak E Vitamini desteği yapabilir ve böylece birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde saçlarınızın dışarıdan fark edilir derecede değişmesini sağlayabilirsiniz. Haftada 1-2 defa banyo sonrasında birkaç damla biberiye, badem ve kekik yağını saç diplerinize dökün ve parmak uçlarınızla birkaç dakika boyunca masaj yaparak bu yağı saç derinize yedirin. Birkaç hafta içerisinde farkı hissedeceksiniz.