Evde parfüm yapımı

İnsanoğlu yüzlerce yıldır doğal bitki yağlarını kullanarak hoş kokular yapmakta ve bu konuları gündelik hayattan özel davetlerle sosyalleştiği her alanda kullanmaktadır. Her ne kadar günümüz kozmetik sektörü parfümleri çok nadide ve büyük emek gerektiren ürünler olarak lanse etse de, aslında evde parfüm yapımı tarifini gördükten sonra kendi parfümünüzü ne kadar basit bir biçimde yapabileceğinizi anlayacaksınız. Bu şekilde kendi hazırladığınız parfümün maliyeti de, “marka” olan ürünler ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür.

Malzemeler;

  • 5 damla kedi otu yağı
  • 5 damla papatya yağı
  • 2 damla lavanta yağı
  • 1 kahve fincanı “damıtılmış” su
  • 1/2 kahve fincanı votka

Yapım;

Birden fazla aroma içerdiği için son derece etkili olan bu parfümde üst nota lavanta kokusudur. Ferahlatıcı bir etkisi olan lavanta parfümü gün boyu etkisini koruyacağı gibi, son derece hafif bir kokuya sahip olduğundan baskın bir koku oluşmamasını sağlar. Yapım için cam bir şişe kullanmanız en sağlıklı sonucu almanızı sağlayacaktır. Ancak kullanacağınız şişe cam dahi olsa iyi şekilde dezenfekte edilmesi ve sonrasında da bol su ile iyice durulanması gerekir. Ayrıca şişenizi hava alan bir ortamda kurutmanız, şişeye sinen dezenfektan kokusu sebebiyle parfümünüzde istenmeyen kokular oluşmaması açısından oldukça önemlidir.

Cam şişenizin içine önce damıtılmış oda sıcaklığındaki suyu koyun ve üzerine lavanta yağını ilave edin. Şişenin ağzını kapatın ve yaklaşık olarak 30 saniye boyunca su ile lavantaya yağını çalkalamak suretiyle iyice karıştırın. Şişenin içinde kedi otu yağı, votka ve papatya yağını da ekledikten sonra ağzını kapatın ve tekrar çalkalayarak karıştırın. 1 dakika kadar tüm malzemeyi çalkaladıktan sonra parfümünüzü dinlendirmeye alabilirsiniz. Parfümünüzü doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayan ve serin bir yerde en az 12 saat boyunca dinlendirin. 12 saat dinlenmenin ardından parfümünüz kullanım için hazır hale gelecektir. Birkaç damlalı kullanım dahi teninizde gün boyu devam eden hoş bir koku oluşması için yeterli olacaktır.

Sandal ağacı özlü etkili bir parfüm için malzemeler;

  • 1 fincan “damıtılmış su”
  • 1/2 fincan votka
  • 5 damla sandal ağacı yağı
  • 5 damla şakayık yağı
  • 2 damla kağıt çiçeği yağı

Yapımı;

Tıpkı baskın kokusu lavanta olan parfümü hazırlar gibi bu parfümü de cam şişe kullanarak hazırlayabilirsiniz. Sandal ağacı yağının daha baskın ve uzun süreli bir koku sağlaması için parfümünüzü 12 yerinde 24 saat boyunca dinlendirmeniz gerekir. Her iki tarifte de geçen damıtılmış su, tüm eczanelerde küçük şişelerde oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır. Bu iki tarifi baz alarak siz de kendi özel formülünüzü bulabilir ve hoş kokulu parfümler yaratabilirsiniz.