Evde ketçap yapımı

Fast-Food kültürü beslenmeyi alışkanlık haline getiren yeni bir neslin gelişimini tamamlayarak günümüzde yetişkin bireyler haline gelmesi ile ketçap da ana yemeklerin yanında vazgeçilmez soslardan biri oldu. Her ne kadar son derece basit bir tarifi olsa da özellikle çocuklar bu basit sosun lezzetine bayılıyor. Tamamen doğal ürünlerden yapılan ketçabınızı güvenle çocuklarınıza ve sevdiklerinize yedirebilir, kendi yaptığınız sosun lezzetini doyasıya çıkartabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız ve kavanoza aldığınız ketçabınızın içinde herhangi  bir koruyucu madde olmadığından, buzdolabında dahi saklasanız kısa süre içinde bitirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Malzemeler;

 • 2 kilogram “organik” domates
 • 3 adet orta boy kırmızı soğan
 • 1/2 kahve fincanı “sızma” zeytinyağı
 • 1 adet kırmızı dolmalık biber
 • 1/4 demet fesleğen
 • 1 tatlı kaşığı kişniş
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı sumak
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı yaşığı tuz
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 1/2 su bardağı üzüm sirkesi

Ön bilgi;

Öncelikle evde hazırladığınız ketçabın lezzetini veren temel malzeme olan domates, büyük oranda hazırladığınız ketçabın da kalitesini belirleyecektir. Marketten alınan ve yetiştirme şartları malum olan bir domates ile gübresine kadar organik şartlarda hazırlanmış ve yerli tohum olan bir domatesle hazırladığınız ketçap arasında “dağlar kadar” lezzet farkı olacağını unutmayın. Ketçabınızı pişirdikten sonra tüm malzemeleri mutfak robotundan geçireceğinizden doğrama işlemine fazla özen göstermeseniz de olur. Ancak yine de tüm malzemelerin pişebileceği kadar ufaldığından emin olmanızda da yarar var.

Hazırlanışı;

Genişçe ve yeterli derinliğe sahip teflon bir tavanın içine doğradığınız soğanları atın ve zeytinyağı ile soğanlar renk değiştirinceye dek 8-10 dakika karıştırarak kavurun. Yemeklik doğradığınız “organik” domateslerinizi de tavaya ekledikten sonra domatesler suyunu verene dek karıştırarak pişirmeye devam edin. Ayrıca bir kabın içinde ezerek birbirine karıştırdığınız baharatları domateslerin üzerine ilave edin. İnce dilimlediğiniz sarımsakları ve dolmalık biberi de tavanıza ilave edin. Tuzu da ekledikten sonra domatesler suyunu çekinceye dek harlı ateşte karıştırarak kavurmaya devam edin.

Suyunu çeken domatesler karışımının üzerine toz şekeri ve 1/2 su bardağı üzüm sirkesini ekleyin. Ocağınızın altını kısın ve kapağını kapatarak “kısık ateşte” 20-25 dakika kadar tüm karışımı pişirin. Malzeme birbirine iyice karıştıktan ve sos kıvamı aldıktan sonra ince doğradığınız taze fesleğen yapraklarını da karışıma ilave edin ve karıştırarak 1-2 dakika pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Pişen ve püre kıvamı alan karışımı mutfak robotundan geçirin ve iyice ezilmesini sağlayın. Ketçap içinde taneler kaldıysa robotta çekme işlemini birkaç defa daha tekrarlayabilirsiniz. Hazır hale gelen ketçabınızın daha çok dayanması için dilerseniz konserve kavanozlarınıza doldurabilir ve ağızlarını aparat kullanarak hava almayacak şekilde sıkıca kapatabilirsiniz.