Evde bulaşık deterjanı yapımı

Malzemeler;

  • 1 çay kaşığı limon yağı
  • 1 kahve fincanı yemek sodası (Sodyum bikarbonat)
  • 1 kahve fincanı boraks
  • Plastik bir kap ya da beher

Doğal bir bulaşık deterjanı kullanmak için büyük bir zahmete girmeden kendi deterjanınızı yapabilirsiniz. Bulaşık makinesinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu deterjanı yapmak oldukça kolay olduğu gibi, elde edeceğiniz sonuçtan da bir hayli memnun kalacaksınız. Her evde yemek yendiği ve dolayısıyla bulaşık yıkandığı için bulaşık deterjanınızı kendiniz yapmanız evin bütçesine de önemli bir katkı sağlayacaktır.

Yapım;

Beher olarak isimlendirilen ve kimya laboratuvarlarında kullanılan alet, silindirik ve çubuk şeklindeki bir deney malzemesidir. Plastik beher yardımıyla ya da aynı işi görecek olan plastik bir kapta tüm malzemelerinizi karıştırın ve deterjanınızı hava almayan bir kapta saklayın. Her yıkamada bir tatlı kaşığı kullanarak oldukça memnun kalacağınız bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak baştan söylemek gerekir ki, bu şekilde hazırlayacağınız deterjan  yumuşak sularda daha iyi sonuç verecektir. Kimyasal kalıntı bırakmayan deterjanınız kullandığınız suya göre bulaşıkların üzerinde leke bırakabilir. Bunun olmaması için makine programını bitirdikten sonra kapağını açmanız yeterlidir.

Tarifte yer alan limon yağı yerine dilerseniz mandalina ya da portakal yağı da kullanabilirsiniz. Kireçli sular için bulaşık deterjanı yaparken tarife tuz ve limon tuzu ilave edilmektedir. Aynı miktarlardaki deterjana yarım kahve fincanı tuz ve limon tuzu yani Sitrik asit eklemeniz, deterjanın kireçli sularda daha iyi verim sunmasını sağlayacaktır. Deterjan içinde kullanılan limon ya da portakal yağları doğal olarak antibakteriyel etki oluşturmaktadır. Dolayısı ile görsel anlamda olduğu kadar hijyen açısından da bulaşıklarınızın temizlendiğinden emin olabilirsiniz.