Evde krema yapımı

Doğal olduğundan emin olduğunuz kremalarla evde pasta yapmak ve sevdiklerinizle birlikte afiyetle yemek için internet başına oturduysanız, büyük ihtimalle nişasta ile hazırlanan krema tarifleriyle karşılaştınız demektir. Birçok kaynakta evde krema yapımı ile ilgili bilgi verilirken süt içeriğine nişasta eklense de, aslında mutfağınızda her türlü tatlıda kullanabileceğiniz lezzetli bir krema yapmak için nişasta kullanmanıza gerek yok. Nişasta içeren evde krema yapımı tarifleri “bir kremadan çok muhallebi” yapmakta işinize yarayacaktır. Her ne kadar tarifte tereyağı bulunsa da, aslında orijinal tarife herhangi bir yağ eklemeye gerek yoktur. Ancak günümüzde insanların bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde her ürünü yağsız istemesi ve tek bir hayvandan sağılan tamamen organik tam yağlı süt bulmak çok zor olduğundan, tarife kıvam ve parlaklık vermesi için tereyağı da eklenmiştir.

Malzemeler;

  • 2 su bardağı inek sütü
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı elenmiş un
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Hazırlanışı;

Evde krema yapımı için ilk olarak derince bir kabın içine “oda sıcaklığındaki” 2 su bardağı inek sütünü, 1,5 su bardağı toz şekeri ve 2 yemek kaşığı “elenmiş” unu ekleyin. Çoğu tarifte olduğu gibi malzemeleri doğrudan tencereye koyarak pişirmeye başlamayın ve tamamen homojen bir karışım elde etmek için öncelikle tüm malzemeyi iyice karıştırın. Tel çırpıcı kullanarak süt, şeker ve unu iyice birbirine yedirin. Derince bir tencerenin içine aldığınız krema malzemesini hafif ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın. 5-6 dakika içinde karışımın koyu bir kıvam almaya başladığını göreceksiniz. Bu aşamada ocağın altını en kısık konuma alın ve topaklanma olmaması için aralık vermeden karıştırmayı sürdürün.

Kısık ateşte karıştırarak pişirdiğiniz kremanızın üzerinde küçük kabarcıklar oluşmaya başlayınca tencerenizin altını kapatın ve karışımı bir başka kaba aktarın. Tencerenin altını kapattıktan sonra kremayı hızlı bir şekilde bir başka kaba aktarmanız, tencerenin sıcaklığı ile kremanın pişmeye devam etmesini engelleyecektir. Kremayı aldığınız kabın içine tereyağı ekleyin ve tel çırpıcı ile karıştırmaya devam edin. Tereyağı kremanızın hem daha parlak bir görünüm kazanmasını hem de soğuma işleminden sonra daha lezzetli hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca dilerseniz tereyağıyla birlikte bir paket vanilya da ekleyebilir, kremanızın hoş bir koku kazanmasını sağlayabilirsiniz. Şayet kremaya kakao karıştıracaksanız yoğunluğu ciddi oranda değiştireceğinden kakaoyu eser miktarlarda eklemenizde de yarar var.