Evde elma sirkesi yapımı

Son yıllarda mutfakta doğal ürünler kullanmanın giderek daha da zorlaştığı düşünürse, birçok sebze ve meyvenin organiğini ararken her salataya giren sirkeniz neden organik olmasın ki? Ede elma sirkesi yapımı ilk bakışta oldukça zor ve yorucu bir uğraşmış gibi görünse de, aslında sirke yapmak için gereken tek şey sabırdır. Birkaç dakika içinde pratik bir şekilde elma sirkenizi kurduktan sonra gerisini zamana bırakmanız yeterli… Kendi ellerinizle yaptığınız için tamamen organik olduğundan emin olabileceğiniz sirkenizi afiyetle yiyebilir ya da ekşisi sebebiyle yüzünüzü dilediğiniz gibi buruşturabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 kilogram elma
  • İçme suyu
  • Çam kavanoz
  • Tülbent
  • 100 ml pastörize edilmiş sirke

Öncelikle elma sirkesi yapmak için çok da fazla malzeme ihtiyacınız olmadığı bir gerçek. Elma sirkesi, meyvenin içindeki doğal şekerin bakteriler tarafından fermente edilerek ilk önce alkole ve sonrasında da Asetik aside dönüşmesi ile oluşur. Bu nedenle birkaç dakika gibi kısa bir süre zarfında elma sirkesi kurabilirsiniz. Çünkü daha sonraki süreç sizin kontrolünüz dışında doğal hayatın kendi kendine gerçekleştirdiği mikroskobik bir olaylar zincirinden ibarettir. Ayrıca arkadaşlarınıza kendi yaptığınız elma sirkesini döktüğünüz salataları ikram ederken atacağınız hava da cabası…

Hazırlanışı;

İlk bakışta kavanoz içine sirke, su ve elmaları koyuna sirke yapımı tamamlanıyor gibi görünse de, bu kadar basit bir işlem dahi olsa birçok farklı konuya dikkat etmeniz gerekir. Elma sirkesi yapımı için kullanacağınız kavanoz, dikkat etmeniz gerekenler listesinde birinci sırada yer almaktadır. Zira plastik ya da metal içerikli malzemelerden yapılmış kapları kullanmamalı ve muhakkak elma sirkeniz için cam bir kavanoz kullanmalısınız. Ayrıca fermantasyon işlemi esnasında bakteriler “bol bol” havaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle elma sirkesi yapacağınız kavanozun mümkün olduğunca geniş ağızlı olması da yararlı olacaktır.

Elmaları kavanoz içine yerleştirmeden önce her meyveyi titiz bir yıkama işleminden geçirmeniz gerekir. Tamamen temizlendiğinden emin olduğunuz elmaları kavanoza koymadan önce temiz oldukları kadar kuru olduklarından da emin olmanız da yarar var. Bunun için elmaları teker teker kurulamak en doğru çözüm olacaktır. Temiz bir bıçak yardımıyla elmalarınızı 8’e bölün ve kavanozun içine yerleştirin. 100 ml pastörize edilmiş sirke ve suyu ekledikten sonra en az 2 kat yaptığınız tülbendi kavanozun ağzına geçirmeniz yeterli olacaktır. “Yoğun Klor içeren musluk suyu yerine yumuşak bir içme suyu kullanmanız”, elma sirkenizin daha da kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde hazırladığınız elma sirkesinin fermente olabilmesi için ortam sıcaklığının da 15-25ºC arasında olması gerektiğini unutmayın. Son olarak hazırladığınız sirkenin bir bölümünü bir sonraki sefer için maya olarak ayırmayı da ihmal etmeyin.