Evde cips yapımı

7’den 70’e herkesin kilo sorununa neden olduğunu ve pek de sağlıklı bir yiyecek olmadığı bildiği halde severek yediği patates cipsleri özellikle çocukların vazgeçilmezlerinden biridir. Hazır cipslerin içeriğinden emin olamayanlar ve evde kendi cipsini kendi yapmak isteyenler pratik bir şekilde çok lezzetli cipsler yapabilir. Üstelik yaptığınız cipslerin içeriğine farklı eklemeler yaparak tamamen kendi damak tadınıza uygun lezzetler de yaratabilirsiniz. İnternette birçok sitedeki ev yapımı cips tarifleri “sıvı yağda kızartılarak” yapılsa da aslında gerçek patates cipsi fırında hazırlanır.

Malzemeler;

  • 1 kilogram sarı patates
  • 1 çorba kaşığı mısır unu
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz ve tercihe göre baharat

Hazırlanışı;

Evde patates cipsi yapımına geçmeden önce gerçekten “çıtır çıtır” ve lezzetli cipsler yapmak için iki konuya özellikle dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu iki konunun ilki patateslerin oldukça ince doğranması, ikincisi ise cipsin fırında pişirilmesidir. Kalın doğranan patatesleri her ne kadar doğru tekniklerle pişirseniz dahi elde edeceğiniz sonuç patates cipsinden çok “fırında patates” olacaktır. Bunun için özel doğrama aparatları kullanabileceğiniz gibi sebze soyacağı kullanacak da patateslerinizi çok ince doğrayabilirsiniz. Patateslerinizi soyduktan sonra iyice yıkayın ve havlu kullanarak tamamen kurulayın. Aparat kullanarak dahi olsa patatesleri mümkün olduğunca ince kesin çünkü cipsin çıtır olması büyük oranda patateslerin kalınlığına bağlıdır.

Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsinizin üzerine ince dilimlediğiniz patatesleri üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Patateslerinizin üzerine zeytinyağını gezdirdikten sonra arzu ettiğiniz kadar tuz ve 1 çorba kaşığı mısır ununu serpin. Şayet fırın tepsiniz darsa patateslerinizi derince bir kabın içine aldıktan sonra zeytinyağı, mısır unu ve tuz ile karıştırdıktan sonra da fırın tepsisine dizebilirsiniz. Çeşnili patates cipsi seviyorsanız kekik, nane, fesleğen, toz veya pul biber gibi farklı baharatlar serperek cipslerin daha farklı aromalara sahip olmasını da sağlayabilirsiniz. Önceden 250ºC’ye getirdiğiniz fırınınıza yerleştirdiğiniz patates cipsiniz yaklaşık olarak 7-8 dakika içinde pişmiş olacaktır.

Çeşni olarak farklı baharatlar kullanabileceğiniz gibi sarımsak tozu da kullanarak oldukça kuvvetli bir aroma yaratabilirsiniz. Ayrıca her fırının kendine has bir pişirme biçimi olduğundan cipslerinizi arada kontrol etmenizde de yarar var. Dilerseniz cipsinizi fırından çıkardıktan sonra henüz sıcakken de baharat serperek cipsinizi çeşnilendirebilirsiniz.