Evde kaymak yapımı

evde kaymak yapımıKahvaltıların balla birleşerek damak çatlatan lezzetlerinden birini oluşturan kaymak, evde pratik bir şekilde yapılabilir ve bu şekilde içinde hiçbir katkı maddesi olmadığından emin olunan kaymağın keyfine doyasıya varılabilir. Evde kaymak yapımı sadece kahvaltı sofralarının şenlenmesini sağlamayacaktır. Evde hazırlanan kaymak ile pasta ve hamur işlerinde kullanılmak üzere krema da yapılabilir. Evde kaymak yapmak için dışardan açık süt almak ve sütünü evde kaynatıyor olmak gerekir. Açık olarak aldığınız sütü her kaynattığınızda üzerine biriken kaymağı alınarak soğutun ve soğuyan kaymak da derin dondurucuda saklayın. Evde krema yapmak için aslında teferruatlı bir hazırlık gerekmez. Bu işin en zor yanı, yarım saatten bir saate kadar varan sürelerde kaymağın çırpılmasıdır.

ev yapımı kaymakSüt kaynatırken yüzeyde biriken kaymak yapı olarak tatlılarda ve kahvaltıda tüketilen sert kaymaktan farklıdır. Yoğun kıvamlı bir kaymak elde etmek için yarım kilo kadar süt kaymağının biriktirilmesi gerekir. Her süt kaynattığınızda üst kısımdaki kaymakları toplayarak biriktirebilir, bu şekilde birkaç hafta sonra yarım kiloya yakın kaynamış süt kaymağı elde edebilirsiniz. Blender kullanarak dahi 35-40 dakika boyunca kaymağın karıştırılması oldukça zor bir iş olabilir. Derin dondurucan çıkarttığınız kaymakların çözünmesinin ardından blenderı “düşük devirde” çalıştırarak çırpma işlemine başlayın. Blenderın bu kadar uzun süre çalışması sorun yaratabileceğinden 5’er dakikalık periyotlar ile küçük aralar vererek kaymağı karıştırmaya devam edin. Yarım saatin ardından süt kaymağının koyu bir kıvam aldığını ve kahvaltılarda ya da tatlılarda tüketilen koyu kıvamlı kaymağa dönüşmeye başladığını göreceksiniz.

Bu şekilde 35-40 dakika kadar blender yardımı ile karıştırarak hazırladığınız kaymağınızı, buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız kaymağı küçük parçalara ayırarak derin dondurucuya koyabilir, ihtiyacınız oldukça çıkararak daha uzun süre boyunca da kullanabilirsiniz. Böylece elinizin altında her zaman ev yapımı kaymağınız olacaktır.