Evde kağıt yapımı

Bilinen insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olan kayıt, yazılı tarihin çok daha hızlı bir şekilde kayıt altına alınmasını sağladığı gibi herkes tarafından da kullanılabildiği için medeniyet açısından büyük öneme sahiptir. Bu kadar önemli olan kağıt yüzyıllar içinde farklı yöntemlerle yapılmış olsa da, sizler evinizde oldukça pratik bir biçimde kağıt yapabilir ve tıpkı kırtasiyeden satın aldıklarınız gibi “kendi yaptığınız” kağıdın üzerine yazı yazabilir, resim çizebilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki, kağıt yapımı için aslında cam elyafı yani fibere ihtiyacınız vardır ancak ev ortamı için bu uygulama oldukça zor olacağından aşağıdaki kağıt yapımı anlatımında gazete kağıdı kullanılmıştır.

Malzemeler;

  • Ahşap çerçeveli elek
  • Çerçeve ile orantılı dikdörtgen kap
  • Havan
  • Derince bir kap
  • Saç kurutma makinesi
  • Su ve bolca gazete kağıdı

Yapımı;

Kağıt yapımı için ihtiyacınız olan en önemli malzeme çerçeveli elektir ve ahşaptan yapılmış bir çerçeve kullanmanız tavsiye edilir. Bu tarz bir malzemeyi nalburlardan bulabileceğiniz gibi marangoza kendiniz de yaptırabilirsiniz. Kağıt yapımı için cam elyafı kullanılmadığından gazete kağıtlarını en az 2 gün önceden ıslatmanız gerekir. Derince bir kabın içine bir gazetenin tüm yapraklarını ayrı ayrı koyun ve üzerine yeterince su ekleyin. Gazete kağıtları suyu emerek hamuru andıran bir kıyama geleceğinden, düzenli aralıklarla kabın içinde yeterli miktarda su olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse su ilavesi yapın.

2 gün kadar su içinde bekleyen gazete kağıtları hamur kıvamına gelecektir. Havanın içine aldığınız gazete yapraklarını birkaç dakika boyunca kuvvetlice ezin. Havanla dövüldükçe çamurumsu bir kıvam alacak olan gazete yapraklarıyla işiniz bittikten sonra kağıt yapımının bir sonraki adımına geçebilirsiniz. Derince bir kabın içine 3-4 litre kadar su koyun ve havanla döverek elde ettiğiniz hamuru suya ilave edin. Homojen bir karışım elde edene kadar suyu iyice karıştırın. Son olarak çerçeveli eleğinizi alın ve eleğin olduğu kısım üste bakacak şekilde narin bir biçimde suya sokun. Ahşap çerçeveli eleğinizi su dışına yavaşça çıkarın ve suyun süzülmesi için 10-15 saniye bekleyin.

Son olarak avuç içinizle hamura hafifçe bastırın ve tüm elek yüzeyinin hamurla kaplanmasını sağlayın. Artık geriye kalan tek şey, saç kurutma makinesini kullanarak hamuru kurutmak ve kağıda dönüşmesini sağlamak… Birkaç dakika içinde sertleşen hamur kağıt görünümü alacaktır. Kurutma işleminin tamamlanmasının ardından kağıdınız kullanıma hazır hale gelecektir. Böylece siz de geri dönüşüm yöntemi ile kendi hazırladığınız kağıdınızı dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.