Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Oldukça önemli bir karar olan ev sahibi olmak, çoğu insan için hayatın en önemli adımlarından biridir. Ev alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğundan, farklı konulardan önce ilk olarak “mutlaka” acele karar verilmemesi gerektiğinin altını çizmek gerekir. Uzun süre boyunca ev sahibi olmak için bekleyen insanlar karşılarına çıkan ilk fırsatı heyecanlanarak çok çabuk bir şekilde değerlendirmek istediğinden, çoğu zaman bir takım noktaları gözden kaçırır ve ev sahibi olmanın hayallerine kapılır. Ülkemizde son dönemde inşaat sektöründe bir sorun haline gelmeye başlayan “brüt metrekare” tanımı, ev alırken dikkat edilecek konuların başında yer almaktadır.

Ev sahibi olma kararının verilmesi ile birlikte insanlar alternatifleri değerlendirme çabası içerisine girerken, farklı inşaat firmalarının brüt metrekare tanımı “farklı şeklinde yorumlayabileceğini” unutmamalıdır. Daire Kullanım Alanı ve Daire Net Alanı birbirinden farklı tanımlar olmakla birlikte, bu tanımları her inşaat firması kendine göre yorumlayabilir. Dairenin net kullanım alanı bir başka değişle sizin “yaşam alanınız” olurken, bu alanın içerisinde balkon, antre, apartman boşluğu ve hatta asansör boşlukları bile dahil edilebilir.

Satın almayı düşündüğünü bir daireyi yapan inşaat firması net metrekare hesabına balkonu dahil ederken, bir başka projeyi inşa eden farklı bir firma bu hesaba balkonları katmayabilir. Bu aşamada siz her iki dairenin de aynı alana sahip olduğunu düşünürken, aslında daha “küçük bir yaşam alanına” sahip olan daire için fazladan para ödeyeceksiniz demektir. Bazı inşaat projelerinde otoparklar dahi brüt metrekare tanımına dahil edilebildiğinden, ev almadan önce ilgili firmanın size sunduğu gerçek yaşam alanını iyi anlamanız gerekir. Günümüzde bazı inşaat projelerinde ortak kullanım alanları dahi brüt metrekare hesabına dahil edebilir.

İnşaat firmaları ortak kullanılan sosyal alanların toplam metrekaresini proje kapsamındaki daire sayısına bölerek, daire başına düşen bu alanı da daire sahiplerine tahsis ettiğini söyleyebilir ve böylece sosyal alanları da dairenin brüt metrekare hesabına dahil edebilir. Bu ve bunun gibi birçok alanın dahil edilmesi ile 120 metrekare bir daire aldığınızı düşünürken, aslında 95 metrekarelik bir ev satın almış dahi olabilirsiniz.