El bakımı

İnsan vücudunun en geniş organı olarak deri, aynı diğer organlar gibi sağlıklı olduğunda düzgün biçimde çalışır. Güzel görünüme sahip ellere sahip olmak için öncelikle cildinizin ihtiyaçlarını bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. İlerleyen yaş ve çevresel faktörler ile yapısı bozulan ellerde kırışıklıklar ve deri üzerinde lekeler oluşmaktadır. Düzenli bir beslenme programı ve doğru el bakımı uygulanarak, bu sorunların önüne geçmek mümkündür.

Cildinizin temel ihtiyacı nemdir ve mümkün olduğunca ellerinizi nemlendiren ürünler kullanmalısınız. Cilt yapınıza uygun olan bir nemlendirici tercih ederek ellerinizde oluşan çatlakların önüne geçebilirsiniz. Özellikle ellerini yoğun biçimde kullanan insanların gün içerisinde en az bir kere nemlendirici bir krem sürmesi, cilt yüzeyinde oluşacak çatlakların önlenmesini sağlayacaktır. Ellerin en çok etkilendiği işlerden biriside bulaşıktır. Eğer bulaşıklarınızı elinizde yıkıyorsanız kesinlikle bir eldiven takarak, elinizin deterjan ile temas etmesini önlemelisiniz. Bulaşık ya da temizlik yaparken ellerine temas eden kimyasal maddeler, derinizin deforme olmasına neden olarak el bakımını son derece olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Plastik eldivenler cildinizi tahrik ediyor ya da kaşıntıya sebep oluyorsa, artık neredeyse her yerde kolayca bulunabilen pudralı eldivenleri tercih etmelisiniz. İçerisinde var olan pudra sayesinde cildinizde oluşan teri emen bu eldivenler, derinizin tahriş olmasını engelleyecektir.

El bakımı olumsuz yönde etkileyen faktörlerden birisi de sıcak soğuk geçişleridir. Özellikle kış aylarında soğuktan sıcağa geçişler daha fazla olduğundan, el yüzeyinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Soğuk ortamdan aniden sıcak bir ortama geçen ellerinizin üzerinde çatlakların oluşması çok daha kolay hale geleceğinden, mümkün olduğunca eldiven kullanmaya gayret göstermelisiniz. Kış aylarında ellere doğru bakımı uygulamak için yoğun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Halk arasında inanılanın aksine, el bakımı için kullanılan ürünlerin yoğun olması demek pahalı olması gerektiği anlamına gelmemektedir. Çok uygun fiyata satın alabileceğiniz bir vazelin, yoğun yapısı sebebi ile el bakımı için ideal bir ürün olacaktır. Havanın çok soğuk olduğu günlerde evden çıkmadan ellerinize süreceğiniz vazelin, uzun süre boyunca cildinizin soğuktan etkilenmemesini sağlayacaktır. Ayrıca kış mevsiminde gün içerisinde yoğun sıcak soğuk geçişlerine maruz kalan ellere bakım uygulamak için gece yatmadan önce bolca nemlendirici sürmek de oldukça yararlı olacaktır.

Genetik faktörlerden ya da ilerleyen yaş sebebi ile ellerde oluşan lekeler, en başta insanın kendi canını sıkan bir sorun halini almaktadır. Pahalı güzellik ürünleri kullanmak yerine ellerinize limon sürerek ciltte oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz. El üzerinde bulunan lekeleri gidermek için kullanılabilecek en doğal çözümlerden birisi olan limon, özellikle kabuklarında var olan kimyasallar ile cilt lekelerinin oluşumunu engellemektedir. Çeyrek limonu kabuğu bile birlikte ellerinize masaj yaparak sürün ve 5-10 dakika bekledikten sonra bolca vazelin sürün. Bu şekilde bakımlı ve sağlıklı görünen ellere sahip olabilirsiniz.