E-ticaretin avantajları

E-ticaret, 1995 yılında internet kullanımında gözle görülen bir artış sonrasında yükselen yeni bir ticaret şekli oldu. Dünya üzerinde 2000’li yıllardan sonra giderek büyüyen e-ticaret sistemi sunduğu pek çok avantaj sayesinde, giderek yükselmeye devam ediyor. eticaretKısaca avantajlarına değinecek olursak, maliyet kalemlerinde ki olumlu etkisini ilk sıralarda sayabiliriz. Nice büyük çaplı şirketler mallarının pazarlanması, tanıtılması, mallarının doğru bir pazarda satılabilmesi, müşterilerin ihtiyaçlarının anlaşılması gibi pek çok dalda yaptıkları araştırmalara büyük paralar öderler. Çünkü bu işlemlerin yapılabilmesi için kişi sayısı fazla olan personele ihtiyaç vardır. Bu personelin maaş ve sigorta kalemlerini ödemek firmalara büyük bir yük sağlar. Bunun yanında yapılan araştırmalardan sonra mağazaların açılması da başka bir maliyet kalemidir. Gösterişli bir mağazanızın olması içerisinde yeteri kadar personelin bulunması lazımdır. Bu ihtiyaç kalemleri e-ticaretin gelmesiyle bir anda silinmiştir. Çünkü İnternet sayesinde hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitlenin profilini çıkarmak için yüksek bir personele ihtiyaç yoktur. Böylece personel giderleri ödemekten de firmalar kurtulmuş olurlar.

Bunun yanında internetten satışta mağazaları kurmak için gerekli olan yatırım kalemlerinin hiç birine ihtiyaç yoktur. Sadece Domain ve Hosting gibi maliyet açısından herhangi bir yük getirmeyen fiyatları yıllık olarak ödemek yeterli olacaktır. Bunun yanında sitenin bakımı ve çeşitli teknik analizleri yapılacak olsa bile bu alandaki maliyet rakamları da pek bir şey ifade etmemektedir. İnternetten yapılan satışlar hedef kitleye ulaşmada daha geniş imkanlar sağlar. Oysa bir mağaza, ancak sınırları içerisinde ki hedef kitleye seslenebilir. Ama e-ticaret sayesinde daha fazla kitleye hitap ederek kar oranlarını arttırabilirsiniz. Mesela, Türkiye’yi düşünürsek tüm illerinde hedef kitleye ürünlerinizi satabilme imkanına e-ticaret sistemiyle sahip olabilirsiniz.

E-ticaretin avantajlı yanı temel olarak maliyet kalemlerinde ki giderleri düşürmesidir. Dev reklam paraları yerine daha ucuzdan reklamlar ile sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Sosyal medyada bedavadan yerinizi alabilirsiniz. Giderek daha da gelişen e-ticaret, ticarette başarı sağlamanın en ideal yollarından birisidir.