AutoCAD

AutoCAD-2014AutoCAD 1982 yılında Autodesk  adlı ABD firması tarafından üretilen; bilgisayar destekli teknik çizimler ve teknik tasarımlar için kullanılan bir bilgisayar programıdır. Bilgisayar ortamında yapılan çizimlerin çıktılarını alma olanağı sağladığı için birçok mühendis ve teknik ressam tarafından kullanılmaktadır. AutoCAD programı ile aklınıza gelebilecek nesnenin tasarımını yapabilirsiniz. Şehir planları çizip, binaları, arabaların tasarımlarını yapabilirsiniz.

Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan teknik çizim ve tasarım programıdır. Şuana kadar 28 sürümü olan AutoCAD programı, 27 farklı dilde olması ve kullanımının kolay ve programlanabiliyor olmasından dolayı tercih edilme sebeplerinden bir kaçıdır. AutoCAD programında her şeyi yapamazsınız. Sadece teknik çizimler için kullanılabilir.  AutoCAD programı komutlarla çalışan 2 ve 3 boyutlu tasarımlar yapılmasını sağlayan bir programdır. Kullanım paketinde 32 Bit ve 64 Bit sürümlerinin olduğu ender programlardan bir tanesidir.

AutoCAD’in uzantısı DWG’dir. Bu uzantı Dünya çizim standardı olarak kabul edilmektedir. 1.500.000 üzerinde kayıtlı kullanıcısı tarafından 2.500.000.000’in üzerinde DWG dosyası oluşturulduğu tahmin ediliyor. Çizim yaptığın DWG belgesinin içine başka bir formatta belge yerleştirme olayı sayesinde diğer, teknik çizim programlarından sıyrılıp daha popüler olmasına neden olmuştur bu özellik.

Genel amaçlı teknik tasarım ve teknik çizim programı için herhangi bir programlama dilini bilmeniz gerekmemektedir. Menülerinden istenilen komuta ulaşabilir, ya da sembol simgelerden kolayca istenilen çizimi yapabilmeniz mümkündür.

AutoCAD’in genel kullanımı çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Başta mimarlar, inşaat mühendisleri, teknik ressamlar, makine mühendisleri, güzel sanatlar, şehir planlayıcılarından, mühendislerine kadar onlarca meslek grubunun kullandığı meslek gruplarından anlaşılacağı üzere, çizim ve tasarım yapılmaktadır.