E-ticaret ve sanal santral

Ülkemizde girişimciliğin en çok yaşandığı alanlardan birisi internet oluyor. Özellikle genç girişimciler, internetin sunmuş olduğu imkanları kullanmak için çalışıyorlar. Başta girişim içerisinde bulundukları alanda e-ticaret oluyor. Gelişen bir yapıya sahip olan e-ticaret pazarı içerisinde bulunmak isteyen ve bu pazardan hissesine düşen pastayı almayı uman netgsm-santral-nedirgirişimciler, rekabet konusunda da kendilerini farklı kılacak bir plana sahip olmaları gerektiğini düşünüyorlardır sanırım. Bugün Türkiye’de e-ticaret pazarı dünya ortalamasının iki katı daha fazla büyüyor ve genç girişimcileri de kendisine çekmeyi başarıyor. Ama bu pazarda genç olan birisinin başarılı olması için yapması gereken bazı şeyler var.

Kurumsallığa giden yol!

Bilgi toplumun değiştirdiği insan artık internet üzerinden alışveriş yapıyor. Ancak bunu yaparken birçok ayrıntıya da dikkat ediyor. Genç bir girişimseniz ve muhtemelen markanız henüz diğer e-ticaret siteleri kadar popüler değilse, yeni bir girişim olduğunuz müşterileriniz tarafından hemen anlaşılabilir. Bu durumda müşterinin daha köklü bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapması muhtemel bir durum olacak. Her müşteriyi bu şekilde kaçırmanın sonucunda, e-ticaret sitenizi kapatabilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce neden benden kimse ürün satın almıyor sorusunun cevabını aramanız gerekir.

Müşterilerinizin ne görmek istediğini henüz anlamdıysanız, e-ticarette başarılı olmanız mümkün değil. Kurumsallık ve arkada kaliteli bir ekibin varlığını müşterilerinizin hissetmesi halinde, satış yapma şansınız daha da artabilir. Peki kurumsallığa giden yolda yapılması gereken ilk şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Sanal santral…

Müşterilerinize e-ticaret sitelerinde sunmanız gereken bir numara olmalı. Siparişler hakkında şikayet, öneri ve istekler hakkında müşterilerinizle ilişki kuracağınız bir hata sahip olmalısınız. Ama ilk girişiminiz için müşteri temsilcileri birimi oluşturmanın ne kadar zorlu ve maliyetli bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak sanal santral sayesinde, müşteri birimine yatıracağınız yatırımın getirisine daha cüzi fiyatlarla almanın avantajına sahip olabilirsiniz. Kurumsal bir görünüm kazandıran 0850’li hatla beraber kendi santralinize sahip olmanın birçok avantajı var. Girişiminizi istediğiniz yerden yönetmenin keyfini yaşayabileceğiniz gibi, iletişim maliyetlerinizi daha aza indirerek tasarruf sağlamış olursunuz.

Teknik bir kurulum yok

Sanal santrale hiçbir teknik ekibe veya kuruluma ihtiyaç duymadan sahip olabiliyorsunuz. Kendi telefon numaranıza yönlendirebileceğiniz 0850’li numara kurumsal kimliğinize güç katacaktır. Ancak uzun zamandır kullandığınız bir numara varsa, 0850’li numara almadan onu sanal sanal santrale taşıyabilirsiniz. Sabit telefon ücretlerinden sizi kurtaran sanal santral, iletişim maliyetlerinizi azaltacak bir durumu ifade ediyor.

İstediğiniz departmanı bağlayın!

Eğer e-ticaret girişiminiz gelişmeye başladıysa ve farklı departmanlara sahipseniz, her departman için ayrı bir numara almanın ne kadar maliyet ve külfet olduğunu düşünüyorsunuzdur. Müşterilerinizin kargo ile ilgili sorunlarına başka numara, istek, öneri ve şikayetlerine de başka bir numara vermeniz ne kadar yanlış bir durum olurdu. Bunları sanal santral ile ortadan kaldırabilir, istediğiniz kadar departman ekleyerek, müşterilerinizi ihtiyaç duyulan birime tek bir numaradan bağlayabilirsiniz.