Arkadaşınızın işinize yatırım yapmadan iyi düşünün!

Arkadaşınız size bir iş teklifiyle geldi ve sizden sermaye ortaya koymanızı istedi. Hayallerinize dokunacak şekilde konuşmalar yaptı. İşi anlattı, duygularınıza dokun ve sizi ikna etti. Burada idkkatli olmanız gerekir. Çünkü karşınızdaki girişimci bir ruha sahipse, duygularınızı etkilemeyi kısmen de olsa biliyordur ve sizi ikna edebilir. Ama kendi girisimcisermayenizi çöpe atmamak adına kendinize gelip, iyice tatmin olmak için sormanız gereken bazı sorular var.

  1. Arkadaşınız daha önce hiç iş kurdu mu? Eğer arkadaşınız daha önce bir iş kurup, başarı elde ettikten sonra onu sattıysa, arkasından gidebilirsiniz. Daha önce iş kurmadıysa ve ilk girişimi olacaksa, o zaman kumar oynamaya ve risk almaya çok yakınsınız demektir.
  2. Nasıl bir gelişim öngörüyor? Eğer arkadaşınız dersine iyi çalıştıysa, bu sorunuza tatmin edici cevaplar verebilir ve işin nasıl büyüyeceğini size anlatabilir. Sizin vereceğiniz paranın nasıl kullanılacağını ve nerelere gideceğini, ne gibi faydaları olacağını hemen size tatmin edici şekilde anlatabilir. Dinlerken yeni beliren soruları da arkadaşınıza yöneltmeyi unutmayın.
  3. Risk nedir? Her girişiminin bir riski vardır. En iyi girişimcilerin bile yanıldıklarını ve yanlış yaptıklarını unutmayın. Paranızı kaybetmemek için her şeyin konuşulması gerekir. Riskleri ortaya koyarak, nasıl aşılması gerektiği hususunda bir cevabın var olduğundan emin olun.
  4. Başka yatırım yapan var mı? muhtemelen arkadaşınız ya sizi çok sevdiğinden ilk teklifi size yapıyordur, ya da çevresinde yatırım yapacak başka kimse olmadığından sizin kapınızı çalmıştır. Burada duygusal değil de, rasyonel bir tavır sergilemeniz gerekir.
  5. Daha önce hiç iş yaptın mı? arkadaşınla daha önce herhangi bir alışveriş veya iş yaptın mı konusuna kendin cevap vermen gerekiyor. Arkadaşının ne kadar yetenekli ve girişimcilik işleri takip eden biri olduğunu düşünüyor musun?