Dünyanın en zengin adamı

Çoğu zaman arkadaş ortamlarındaki sohbetlerde sorulan dünyanın en zengin adamı kimdir sorusu, genel olarak “zenginin malı züğürdün çenesini yorar” atasözünün söylenmesi ile sonlanır. Birçok insan dünyanın en zengin adamı olarak Bill Gates’i gösterse de, 2008 yılında ünlü ekonomi dergisi “Forbes” rakamlarına göre Bill Gates bu listenin 3. sırasında kalmıştır. Yaklaşık olarak servetinin 58 milyar dolar ettiği düşünülen Bill Gates, yine de dünyanın en zengin adamını yakından takip etmektedir.

Forbes Dergisi rakamlarına göre 62 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zengin adamı, 82 yaşındaki Warren Edward Buffett’tir. Buffett, hala aktif olarak ticaret ile ilgilenen ve halihazırda usta bir hisse senedi yatırımcısı olan oldukça parlak bir zekadır. Yatırım yapma konusunda doğuştan gelen bir yeteneği olduğu düşünülen Buffett, kuşkusuz günümüzdeki konumuna yalnızca önsezileri ile gelmemiştir. Babası Howard Buffett’in de usta bir borsa simsarı olması, Warren Edward Buffett’in günümüzde sahip olduğu büyük yatırım yeteneğinin şekillenmesini sağlamıştır.

1956 yılında iş hayatına kendi adına çalışarak başlayan Buffett, tekstil sektöründe hizmet veren Berkshire Hathaway’i kurdu. İlk bakışta çoğu insan için tekstil sektöründe faaliyet göstermek pek de karlı bir iş olmasa da, Berkshire Hathaway günümüz itibarıyla hala dünyanın en büyük holdingleri arasında yer almaktadır. 50 yıldan zaman geçmesine rağmen her yıl biraz daha büyüyen holding, kısa süre içerisinde lider konuma gelmiştir. Buffett borsada da oldukça karlı yatırımlar yaparak sürekli olarak servetine servet katmıştır.

Warren Edward Buffett tüm insanların şaşkınlıkla karşıladı iki ilginç özelliğe sahiptir, hayırsever görünümü ve agnostik olması. 6 yaşından itibaren bakkaldan aldığı kolaları 5 cent karla satarak doğuştan para kazanmaya yeteneği olduğunu gösteren Buffett; 2006 yılında kendi yatırım şirketinin 10 milyon hissesini ki bu da yaklaşık olarak 30 milyar dolar ediyor, bir hayır vakfına devretmiştir. Bu bilinen insanlık tarihi boyunca yapılmış en büyük bağıştır. Buffett’ın tüm bu hayırseverliğine rağmen agnostik olması ise şaşırtıcı bir konudur. Agnostisizm; tanrının varlığının insanlar tarafından asla bilinemeyeceğini ve evreninde var oluşunun asla anlaşılamayacağını savunan bir felsefe akımıdır. Buffett, tanrı hakkında kimsenin herhangi bir bilgiye sahip olamayacağına inanmaktadır ancak yine de dünya tarihinin en büyük bağışını yaparak insanları şaşırtmıştır.