Dünyanın en şişman insanı

Birçok farklı sağlık sorunu nedeniyle kilo almaya bir türlü dur diyemeyen insanlar hızlı bir şekilde şişmanlayarak, çoğu insan için imkansız görünen 200 kilo barajını aşabilir. Dünyanın en şişman insanı unvanını insanların pek de istemeyeceği türden bir şöhret olmasına rağmen, bu işi resmi ölçümlerle yapan Guiness Rekorlar Kitabı(Guiness World Records) her yıl birçok insanı tartıyor. Geçtiğimiz yıla kadar tam 560 kiloluk ağırlığı ile açık ara dünyanın en şişman adamı olan Manuel Uribe, Meksika’daki evinde hapis hayatı yaşıyordu.

10 yıl boyunca düzenli olarak durmadan kilo alan Meksikalı Manuel Uribe, bir ara 560 kilo gibi inanılması güç bir ağırlığa ulaşmıştı. 42 yaşında olan Manuel Uribe daha sonra Meksikalı doktorların müdahale etmesiyle sıkı bir sağlık programı içerisinde alınmış ve bir yılda tam 200 kilo vermişti.  Durum böyle olunca dünyanın en şişman adamı unvanı için başvuruda bulunan Stelian Jurca, Guiness Rekorlar Kitabı tarafından tartıldı ve unvana resmi olarak sahip oldu.

Romanya’da yaşayan ve 47 yaşında olan Stelian Jurca’nın ağırlığı son ölçümlerde 350 kilonun üzerinde çıktı. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin ünlü şişmanı Paul Mason’un cerrahi müdahale ile yağlarını aldırması ve 440 kilodan aşağı inmesiyle meydan Romanyalı Jurca’ya kaldı. Şuan büyük bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu ve uzun süredir işsiz olduğunu belirten Jurca, kilo almasında geçim sıkıntılarının yarattığı stresin de etkili olduğunu belirtiyor. Salata veya çorba gibi gıdalarla beslendiğini söyleyen dünyanın en şişman adamı, yediklerinin kalori değerinin düşük olmasına rağmen bitmek bilmeyen bir iştaha sahip olduğunu ve bu iştah nedeniyle ne yese kilo aldığından yakınıyor.

Gençlik yıllarında 107 kilo ağırlığında olan Jurca, uzun boylu olduğu için şişmanlık gibi bir sorun yaşamamış. Daha sonra orduda görev yaparken daha da zayıflayan ancak hayatının takip eden döneminde birden bire sıkıntıların da etkisiyle yemeğe başlayan Stelian Jurca, birkaç yıl içerisinde 250 kiloyu geçmiş. Devam eden yıllarda da şişmanlaması süren Jurca, şuanda 350 kilonun üzerinde ve evinden dışarıya dahi zar zor çıkabiliyor. Yürümekte dahi zorlanan dünyanın en şişman insanı Jurca, en kısa sürede yetkililerden yardım bekliyor.