Dünyanın en zehirli hayvanları

Belgesellerde izlediğimiz ve televizyon ekranından çok da zararlı değilmiş gibi görünen zehirli hayvanlar, gerçek yaşamda hiçbir insanın karşılaşmak istemeyeceği türden büyük bir tehlike arz eder. Bizim için en zehirli kimyasallardan biri olan siyanür gibi maddelerden dahi “10 bin kat” daha güçlü olan zehirlere sahip hayvanlar olduğu düşünüldüğünde, bu hayvanların sahip olduğu zehir oranı insanların algılayabileceğinin ötesinde bir zehir yoğunluğu anlamına geldiği de açıkça fark edilir. Dünyanın en zehirli hayvanı diğer canlıların tam aksine sokarak ya da ısırarak değil, hiçbir şey yapmadan yalnızca dokunulduğunda insanı zehirler.

Temas halinde insanı felç edebilecek kadar yüksek bir zehir yoğunluğuna sahip olan “Zehirli Ok Kurbağası“, dünya üzerinde bilinen en zehirli canlıdır. Dünyanın en zehirli hayvanları listesinin her zaman ilk beş sırasında yer alan ve çok güçlü bir zehre sahip olan Mavi Halkalı Ahtapot‘un siyanürden 10 bin kat kuvvetli zehri, Zehirli Ok Kurbağası’nın zehri yanında hafif kalır. 2,5 cm boyunda minicik ve parlak renklere sahip olan bu kurbağa türü, temas halinde insanın vücuduna çok kısa bir süre içerisinde 400 farklı zehir karışmasına neden olur.

Anavatanı Güney Amerika olan Zehirli Ok Kurbağası’nın bugüne kadar keşfedilmiş 180’den fazla türü bulunmaktadır. Bilim adamlarına göre; bir insanın Zehirli Ok Kurbağası’nı eline alması durumunda,  1 dakikadan daha kısa süre içerisinde hayatını kaybetmesi kaçınılmazdır. Zehirli Ok Kurbağası’nın kompleks yapıdaki zehrine Batrakotoksin(Batrachotoxin) adı verilir ve insanoğlunun bildiği en etkili zehirden dahi 250 kat daha etkili olduğu düşünülmektedir. Bu küçük kurbağanın zehri kana karıştığında ölüm 1 dakikadan kısa süre içerisinde gerçekleşebilir, kısa süreli temas halinde dahi vücudun ilgili bölümünde felç geçirilmesi mümkündür.

İnland Taipan Yılanı, Mavi Halkalı Ahtapot, Kutu Deniz Anası, Sarı Akrep ve bazı kertenkele türleri gibi dünyanın en zehirli hayvanları bile zehir konusunda Zehirli Ok Kurbağası ile yarışamaz. Zehirli ok Kurbağası’nın zehri 150 insanı ya da 30 bin fareyi öldürebilecek güçtedir. Ayrıca zehrin ilginç olan bir diğer özelliği de kimyasal yapısındaki farklılıktır. Zehirli Ok Kurbağa’sının derisine temas eden karınca ya da sivrisinekler bu zehri yiyerek, kendi vücutlarında da üretebilmektedir.