Dünyanın en büyük köpeği

Dünyada tüm hayvanseverlerin en çok tercih ettiği canlılardan biri olan köpekler, birçok farklı cinste olabiliyor. Cinsine göre karakteristik özelliklerinin değişebildiği köpekler, aynı zamanda büyüklük açısından da büyük farklılıklar gösterebiliyor. Çoğu insanın merak ettiği dünyanın en büyük köpeği, genel olarak Danua cinsi köpekler olarak düşünülür. Farklı değerlerin incelendiği dünyanın en büyük köpeği konusunda bu konunun uzmanı olan Guiness Rekorlar Kitabı(Guiness World Records), birincilik ödülünü Herkül(Hercules) adlı köpeğe veriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Boston Eyaleti’nde yaşayan Flynn ailesinin sevimli köpeği Herkül, 130 kiloya yakın ağırlığı ile tartışmasız dünyanın en büyük köpeğidir. Birçok internet efsanesinde Rusya’da yetişen ve gizli tutulan bir köpek cinsi olduğu söylense de, bu konuda Guiness Rekorlar Kitabı yetkililerine herhangi bir bilgi ulaşmadığından bunar dedikodu olarak nitelendirilmektedir. Gerçekliği kanıtlanmış bir köpek olan Herlük, bir Midilli Atı kadar boyu ve cüssesi ile görenleri hayrete düşürüyor.

İngiliz Mastiff cinsi olan Herkül, küçüklüğünden itibaren oldukça iştahlı bir köpekmiş. Kısa süre içerisinde Flynn ailesinde Herkül’ün hemcinslerinden çok daha hızlı geliştiğini fark edince, bir müddet sonra hayvan için yemek mama bulmak ve mama masraflarını karşılamak zor bir hal almaya başlamış. Şuanda Flynn ailesin ne yerse bir insan gibi onları yiyen Herkül, 110 kiloyu geçince İngiliz Giant George adlı köpeğin rekorunu da kırmış oldu. Eski dünya rekortmeninin ağırlığı şuanda 20 kilo kadar geçen Herkül, hala oldukça iştahlı.

Dünyanın en büyük köpeği olarak Herkül Guiness Rekorlar Kitabı’na girse de, söz konusu uzunluk olduğunda bu alanda birinci Gibson. Son derece sağlıklı bir Dalmaçyalı olan Gibson, yerden 107 cm yüksekliği ile dünyanın en uzun boylu köpeğidir. 2004 yılından beri bu unvanı elinde tutan Gibson, yerden yüksekliğe göre hesaplandığında 1 metrenin üzerindeki boyu ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Tüm bunların haricinde “Kafkaf Çoban Köpekleri” de oldukça iri hayvanlar olmalarına rağmen Rusların bu konuda biraz cimri davranması ve köpeklerini sır gibi saklaması nedeniyle Guiness Rekorlar Kitabı’na herhangi bir başvuru henüz yapılmamıştır.