Dünyanın en hızlı treni

Buharlı motorların icadından kısa süre sonra gelişimine başlayan trenler, kısa süre içerisinde dünyanın dört bir yanının demiryolu ağları ile örülmesine neden oldu. Trendlerin oldukça avantajlı ve hızlı bir toplu taşıma araçları olmasıyla her ülke bu alanda geniş ölçekli yatırımlar yaparak, günümüze kadar dünyanın en hızlı trenini geliştirmek için uğraşmıştır. Saatte 130 km. hız yapabilen trendlerin ABD genelinde kullanılmasıyla başlayan hızlı tren çağı, kısa süre içerisinde geliştirildi ve 1964 yılında Japonya’da gerçek anlamdaki ilk hızlı tren seferleri başlatıldı.

Kawasaki tarafından geliştirilen dünyanın ilk hızlı treni, 12 vagonla yüksek bir taşıma kapasitesine sahip olduğu gibi aynı zamanda yolcusuz olarak saatte 256 km hıza ulaşarak o dönemin dünya rekorunu da kırdı. Tokyo-Osaka hattında hizmete başlayan Shinkansen serisi hızlı tren, tam yolcu kapasitesine ulaştığında saatte 210 km. hızla ulaşabiliyordu. Japonya’nın hızlı tren konusunda yaptığı bu atılıma kısa süre içerisinde karşılık veren Avrupalılar, birkaç yıl içerisinde kendi hızlı trend ağlarını da örmeye başladılar.

Japonların bir yıl ardından 1965 yılın Almanyalar da kendi hızlı tren projelerini Uluslararası Ulaşım Fuarı’nda başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya tanıttı. DB Class 103 adı verilen hızlı tren, tam yolcu kapasitesi ile saatte 200 kilometre hıza çıkabiliyordu. Kısa süre içerisinde gelişen hızlı tren teknolojisi, günümüzde daha da yüksek hızlara ulaşılmasını sağlıyor. Her geçen gün daha da büyük bir rekabetin yaşandığı bu hız yarışını kazanansa şüphesiz Çinliler oldu. Shangay-Hangzhou hattında çalışan ve yakın geçmişte test sürüşleri tamamlanarak hizmete başlayan Çin’in süper hızlı treni, yolcusuz olarak saatte 416 km. hıza ulaşarak bu alandaki mevcut dünya rekorunu kırmayı başardı.

Günümüzde hala kullanılan hızlı trendler arasında en hızlısı olan Çin hızlı treni, tam yolcu kapasitesiyle saatte 350 kilometre ortalama hızla seyahat edebiliyor. Japonların 265 km. hızla giden ve Fransızların 285 km. hıza ulaşabilen hızlı trendlerinden oldukça hızlı olan dünyanın en hızlı treni, Çin’in büyük hızlı tren projesinin önemli bir adımı. Dünyanın en büyük hızlı tren ağını kurmak için kolları sıvayan Çin, kısa süre içerisinde tüm Çin genelini kapsayan bir hızlı trend ağı kuracak. Yaklaşık olarak 4,5 milyar dolar gibi astronomik bir maliyeti olan dünyanın en hızlı treni, başladığı seferleri ile her gün on binlerce insanı taşıyacak.