Dünyanın en uzun yılanı

Güney Amerika yerlileri arasında binlerce yıldır bir efsane haline dönüşmüş olan ve bazı kabilelerin korunmak için adak dahi adadığı Anakonda, dünyanın tartışmasız en büyük ve en uzun yılanıdır. Anakondalar ile anlatılanların efsane olma ihtimali olsa da, yetişkin bir Anakondanın bir insanı saniyeler içerisinde öldürebileceği bilinen bir gerçektir. Boyu 10 metreye kadar uzayabilen ve birçok Güney Amerika yerlisine göre 10 metrenin de üzerine çıkabilen Anakondalar, zehirli olmadığı halde son derece tehlikeli ve belki de en tehlikeli yılan türlerinden biridir.

Kalınlık açısından da 1 metreyi aşan çaplarıyla dünyanın en iri yılanı olan Anakonda, yaşadığı coğrafyadaki canlıları boyutlarına aldırış etmeden kolaylıkla yiyebilir. Anakondaların menüsünde geyikler, jaguarlar, inanması güç olsa da timsahlar, birçok memeli ve hatta bazen de kendi türleri dahi yer alır. Bazı anakondaların geyikleri yerken boynuzlarını hesaba katamaması nedeniyle midesindeki geyiğin boynuzlarının derisini delmesi nedeniyle öldüğü dahi söylenmektedir. Özellikle dişi Anakondalar hamile olduklarında kendi türlerine karşı da son derece saldırgan olabilir ve aç kalması durumunda bir başka Anakondaya saldırabilmektedir.

Her ne kadar günümüz Hollywood filmlerinde çok sık insan düşmanı Anakondalar ile ilgili hikayeler karşımıza çıksa da, Anakondaların insanlara saldırdığına dair ihbarlar bir elin parmaklarını dahi geçmemekte ve bu nedenle de insanlar bu dev yılanların menüsünde yer almamaktadır. Ancak yaşam alanlarının insanlarla kesişmesi durumunda ne olacağı ise, pek de öğrenilmek istenmeyen bir cevap olabilir. Anakondalar avlarını diğer birçok yılan türü gibi zehirleyerek değil, devasa cüsseleri ile avlarını kavrayıp sıkarak öldürür. 10 metre uzunluğunda bir kas kütlesi tarafından çepeçevre sarılan av, saniyeler içerisinde ya kırılan kemikleri ya da nefes alamadığı için ani bir ölüm yaşayacaktır.

İnsanlar filmlerde ya da belgesellerde gördüğü kadarıyla Anakondaların suda çok daha hızlı hareket ettiğinden dolayı daha çok durgun sularda tehlikeli olduğunu düşünse de, durum pek de böyle değildir. Anakondalar gerçekten de suda çok daha hızlı bir şekilde hareket ettiğinden sudaki canlıları yakalamak konusunda iyi olsa da, karadaki canlıları yakalamak için pusu kurmakta da tamamen bir uzman haline dönüşmüştür. Alçak otların veya bataklık kenarlarındaki sazlıkların dibinde pusuya yatan Anakonda, kendisini fark etmeden tuzağın içine düşen bir avı saniyeler içerisinde öldürebilir.