Dünyanın en büyük uçağı

Dünya havacılık tarihine devasa boyu ile geçen Astonov 225, 1985 yılında tasarımına başlandığında birçok insan için yalnızca kağıt üzerinde kalacak “hayal ürünü” bir fantastik tasarımdı. Ancak uçağın havalanışı ile insanların hayallerinin ne kadar küçük olduğunu göstermek isteyen Ruslar, uçağın adını Astonov 255 Mriya olarak değiştirdi ki Mriya; Rusça “rüya” anlamına geliyordu. Bu uçağın tamamlanmasıyla Ruslar bir nevi tüm dünyaya; “siz bu uçağı ancak rüyanızda görürsünüz” demek istemişlerdi. Nitetim Mriya yaptığı ilk uçuşla dünya havacılık tarihinde kırılmadık rekor bırakmadı ve yere inişiyle birlikte tam “106 yeni rekora” imza atmış oldu.

Astonov 255 Mriya, yapıldığı andan itibaren o güne kadar yapılmış en büyük uçaktan dahi %50 daha büyük bir uçaktı. Mriya’nın yalnızca kargo bölümü bile günümüzde devasa olarak adlandırılan bir Boeing 737 uçağını içine alabilir. Günümüzde hala dünyanın en büyük uçağı unvanını elinde bulunduran Mriya’nın kanat açıklığı 89 metreye yakın. Kızılordu’nun Kiev’de başlattığı bir operasyonla çok gizli bir şekilde yapımına başlanan Mriya, kısa süre içerisinde giderek büyüyen bir proje haline geldi.

Efsane bir Sovyet mühendisi olan Oleg Astonov’un işe başlaması ile projenin büyümesini onaylayan Kızılordu, 250 tonun üzerinde taşıma kapasitesi olan bir kargo uçağı fikrinden hoşlanmıştı. 84 metrenin üzerindeki uzunluğu ve 32 adet tekerleği ile minik bir şehir izlenimi veren Mriya, ilk olarak 1988 yılında 1 saatten biraz daha uzun süreli ilk test uçuşunu yaptı. Son ayarlamaların ardından ilk gerçek sınavına 22 Mart 1989 tarihinde çıkan Astonov 255 Mriya, 4 saate yakın uçuşu ile 106 tane rekoru birden kırdı. Taşıdığı kargo ile birlikte toplamda 508 tonluk bir yükü havalandırmayı başaran Astonov 255, böylece mühendislik anlamında ne kadar üstün bir tasarıma sahip olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu.

1991 yılında dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Mriya’dan da yalnızca bir adet üretilmiş oldu. Sovyet Uzay Mekiği Programı’nın da sona ermesi anlamına gelen Sovyetler Birliği’nin dağılması, daha sonra kargo şirketlerinin Mriya’ya ilgi göstermesine neden oldu ve uçak daha sonra sivil taşımacılık sektöründe hizmet vermeye başladı. Günümüzde diğer uçakların kaldıramadığı yükleri taşımak için kullanılan Astonov 255 Mriya, hala sorunsuz bir şekilde iniş kalkış yapabiliyor. Boeing 747 gibi yolcu uçağı kategorisinin büyük uçakları 550’ye yakın yolcu alabilirken, içerisinde koltuk döşenirse Mriya 1500’ün üzerinde yolcu taşıyabilecek kadar büyük bir uçak.