Dünyanın en pahalı arabası

Sesto Elementi

Her insanın günlük yaşamının bir parçası haline gelen arabalar, insanlara sundukları özelliklere ve tabi ki görünüşlerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Donanım ve motor üretiminde gösterilen itina, aracın teknik özelliklerine ve kişiye sunduğu konfora katkı yaptığı gibi fiyata da “büyük” bir oranda katkı yapar. Arabanın tasarımı insanlar için lüks görülmeye başlandığı an, fiyatı da astronomik rakamlara ulaşır. Dünyanın en pahalı arabası firmaların farklı fiyat stratejileri üretmesine bağlı olarak her yıl değişse de, genelen olarak bir kaç model arasında yaşanan yoğun bir rekabet vardır.

Uzun zaman boyunca dünyanın en pahalı arabası unvanını elinde tutan Lamborghini Sesto Elementi, İngiltere’de satışa 1,7 milyon Pound’a satışa sunulmuştu. Ancak bu aşamada dünyanın en pahalı arabasının, kişinin yaşadığı ülkeye göre de değiştiğinin altını çizmek gerekir. Ülkelerin uyguladığı farklı vergilendirme politikaları, aracın satış fiyatının da ülkeden ülkeye değişmesini sağlamaktadır. 1,7 milyon Pound’a satışa sunulan Lamborghini Sesto Elementi, 2,4 saniyeden kısa bir süre içerisinde 100 km. hıza ulaşabilmekte ve azami hızı 300 kilometrenin üzerindedir. Ancak 2010 yılında düzenlenen Paris Motor Show’da görücüye çıkan Lamborghini Sesto Elementi, geçen zaman içerisinde dünyanın en pahalı arabası unvanını Koenigsegg Trevita’ya bırakmıştır.

Koenigsegg Trevita

Dünyanın en ünlü ekonomi dergisi Forbes’in belirlediği dünyanın pahalı aracı, birçok ekonomi ve otomobil otoritesi tarafından da kabul edilmiştir ve bu unvan Koenigsegg Trevita’ya verilmiştir. Forbes dergisi global ekonomik şartlarda her ülkedeki alış fiyatlarının ortalamasına göre dünyanın en pahalı belirlemiştir. Dünyanın en pahalı otomobili Koenigsegg Trevita tam 1018 beygir gücündeki motoruyla tam bir hız canavarı. 1,6 milyon Euro gibi oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunulan aracının bu kadar pahalı olmasındaki en önemli neden, dünyada yalnızca 3 adet Koenigsegg Trevita üretilmiş olması. Arabaların fiyatları belirlenirken motor özellikler veya donanımda kullanılan lüks malzemeler kadar önemli olan bir konu da, aracın kaç adet üretildiğidir. Koenigsegg Trevita’ye dünya üzerinde yalnızca 3 kişinin sahip olabilmesi, onu dünyanın en pahalı otomobili yapmıştır.