Dünyanın en büyük stadı

Dünyada en çok takip edilen spor dalı olan futbol heyecanının doğrudan yaşandığı yer olan stadyumlar, futbol kulüplerinin de gerek prestij gerekse de seyirci talebini karşılamak adına her zaman büyütmeye çalıştığı yapılardır. Dünya genelinde birçok spor kulübünün 40 binin üzerinde seyirci kapasitesine sahip stadyumları olsa da, bu alanda rekor tartışmasız Brezilya’daki Maracana Stadyumu’dur. 1950 yılında düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nın Brezilya’da yapılması kararlaştırıldıktan sonra yapımına başlanan Maracana Stadyumu, Brezilya’nın futbolla anılan bir ülke olması nedeniyle bilhassa özenle yapılmış bir mimari yapıdır.

16 Haziran 1950 tarihinde açılışı yapılan stadyumun zaman içerisinde artan talebi karşılamak için 1966 yılında geliştirilmesine karar verilmiştir. Resmi olarak tam 180 bin seyirci kapasitesi olan Maracana Stadyumu ya da günümüzde anılan adıyla Maracana Arena’nın kapasitesi, bazı derbi maçlarda ve uluslararası karşılaşmalarda 200 bin kişiye kadar çıkartılabilmektedir. Brezilyalılar için bir spor mabedi olan Marana Arena, günümüzde hala birçok rekoru elinde bulundurmaktadır. 1950 senesinde Uruguay ile Brezilya arasında yapılan FIFA Dünya Kupası final maçını, yaklaşık olarak 200 bin seyirci Maracana Stadyumu’ndan canlı olarak izlemiştir.

200 bin kişinin izlediği final karşılaşmasında binlerce seyirci maça kaçak olarak girdiğinden bu durum bir rekor olarak sayılmasa da, yine de en çok seyirci tarafından izlenen futbol karşılaşması rekoru yine de Maracana Arena’ya aittir. Resmi rakamlarla 1963 yılında Flamengo ile Fluminense arasında oynanan maçı, biletli 177 bin kişi izlemiştir. Maracana Arena ile ilgili olan bir diğer bilgi de, stadın kapasitesinin FIFA standartlarına uymak adına düşürülmüş olmasıdır. Günümüzde FIFA tarafından belirlenen stadyum yönetmeliklerine uymak için Maracana Stadyumu’nun seyirci kapasitesi 90 bine düşünülmüş ve stadyumda oldukça kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde Flamengo, Botafogo ve Flumminense takımlarının üçü de, Maracana Arena’nın ev sahibi takımı konumundadır ve iç saha maçlarını bu stadyumda oynamaktadır.