Dünyanın en uzun adamı

İlk olarak 1955 yılında basılmaya başlanan ve günümüzde dünya rekorları konusunda bir otorite haline gelen Guiness Rekorlar Kitabı(Guiness World Records), bugüne kadar pek çok dünyanın en uzun insanı başvurusunu değerlendirdi. Günümüze gelinene kadar birçok dünyanın en uzun adamı seçilmiş olsa da, şuan dünyanın en uzun adamı Mardinli bir gençtir. Sultan Kösen ismindeki Mardinli genç, 251 santim boyu ile 2010 yılında basılan Guiness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en uzun adamı olarak belirtilmiştir.

Sultan Kösen dünyanın en uzun adamı olmasının haricinde ayrıca dünyanın en uzun elli ve ayaklı insanı da olarak da rekorlar kitabına girmiştir. Ellerinin uzunluğu 28 santim olan Kösen, bu kadar büyük ellerle dünyadaki en uzun elli insan olarak belirtilmiştir. Ayrıca ayakkabı ölçüsü olarak 60 numara olarak tabir edilebilecek 37 santim uzunluğundaki ayaklarıyla da, dünyanın en uzun ayaklı insanı yine Mardinli Sultan Kösen’dir. Üç farklı dünya rekorunu elinde bulunduran Kösen, sahip olduğu bir rahatsızlık nedeniyle gelişimine aralıksız devam etmiştir.

Beyinde bulunan hipofiz bezinde yaşanan bazı rahatsızlıkların bu tür anormal ve kesintisiz büyümelere neden olabileceği bilindiğinden, Sultan Kösen’in bir türlü durmak bilmeyen uzaması hekimlerin beynini kontrol etmesine neden olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda hipofiz bezinde bir tümör olduğu ve bu tümörün büyüme hormonu salgılanmasını tetiklediğini ortaya çıkartan bilim adamları, uzun süre boyunca Sultan Kösen’in sorununa çözüm bulmaya çalışmıştır. 2010 yılında Virginia Üniversite Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma ile geliştirilen yeni bir ilaç Sultan Kösen’e verilmiş ve büyümesi sonunda kontrol altına alınarak tamamen engellenmiştir.

Dünyanın en uzun boylu, elli ve ayaklı insanı olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen, aldığı ilacın işe yaramasıyla artık daha fazla uzamayacak. 2,51 metre boyu nedeniyle bacaklarında da bir takım sorunlar olan dev adam, yürümekte dahi zorlanır hale gelmişti. Çocukluk yıllarında uzun boyunun ampul değiştirmek ya da perde asmak gibi ev işlerinde bir avantaj olduğunu söyleyen Kösen, ilerleyen yıllarda boyunun uzamasının bir türlü durmaması nedeniyle birçok sağlık sorunu yaşamış ve okul hayatına devam edememiş. Günümüzde dünya genelinde farklı organizasyonlara ve televizyon programlarına katılan Sultan Kösen, boyunun daha fazla uzamayacağı için mutlu olduğunu söylüyor.