Ter kokusu nasıl giderilir?

Her insan gün içinde terler. Şüphesiz vücudunuz daha fazla efor sarf ettikçe terleme miktarı da buna bağlı olarak artmakta. Büyük kentlerde iç içe yaşayan insanların birbirleriyle fiziksel etkileşimleri daha fazla olduğundan ter kokusu önemli bir sorun haline gelebiliyor. Hiç kimse içinde bulunduğu toplumdan ter kokusu yüzünden dışlanmak istemez.Genel olarak terlemeyi önleyen formüller aransa da, tıbbi olarak insan vücudunun terlememesini sağlayacak bir uygulama yoktur ve mevcut olan uygulamar ise insan sağlığını bozmaktan başka bir işe yaramaz.

Terleme insan vücudundaki toksinlerin atılması ve dolayısı ile zehirlenmemek için çok önemli bir “ihtiyaçtır”. Bunun için terlemenin değil, ter kokusunun önlenmesi gerekir. Bazı insanlar diğer insanlara nazaran daha fazla terlerler. Bu genellikle vücutlarında salgılanan kimyasalların dengesizliğinden kaynaklanır. Eğer çok fazla terliyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurmanızda fayda var. Aşırı terleme ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir, dikkat edin. Özellikle koltuk altında ve ayaklarda sıcak ve havasızlık yüzünden hızlı biçimde çoğalan bakteriler ter kokusunun temel kaynağıdır. Uygun şartlar sağlandığı takdirde, bakterilerin sayısı 1 saatte bin kat artabilir.

Birçok insanın bilmediği diğer bir koku sebebiyle yediklerimizdir. Soğan, sarımsak, balık gibi özellikle çinko yönünden zengin yiyecekler ter kokusunu arttırıcı özellikledir. Ter kokusu sorunu yaşıyorsanız öncelikle yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Ter kokusuna sebep olan yiyeceklerden uzak durarak da bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ter kokusundan kurtulmanın doğal bir çaresi de adaçayıdır. Adaçayı içerdiği kimyasallar sayesinde vücut sıvılarınızı düzenleyerek koku oluşumunu giderici bir etki yaratır.

Sabahları ve akşam yemeğinden sonra içeceğiniz adaçayı ter kokunuzu gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca sıcak suda 2 dakika demleyerek hazırladığınız adaçayını, iyice temizlediğiniz koltuk altlarınıza sürerek de ter kokusunu önemli derecede engelleyebilirsiniz. Aktarlardan temin edebileceğiniz adaçayı yağını kullanarak da ter kokusunu önlemeniz mümkün. Gece yatmadan önce yıkayıp kuruladığınız ayaklarınıza bir pamuk yardımıyla adaçayı yağını sürün. Yağın sabaha kadar ayaklarınıza etki etmesi için pamuklu bir çorap giyerek yatın. Bir hafta kadar her gece süreceğiniz adaçayı yağı sayesinde ayak kokusu derdinden kurtulabilirsiniz. Halime kadınların adaçayı içmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.