Dövme hakkında bilinmeyenler

Yeni neslin büyüyerek günümüzün yetişkinlerini oluşturması ile her geçen gün daha da popüler hale gelen dövmeler, artık birçok gencin vücudunu süslüyor. Dövme yaptırmak modern kültürde oldukça popüler bir öğe olarak gösterilen ve neredeyse tüm ünlülerde olan bir görsel simge olduğundan, çoğu insan vücudunda bu tür görsel imgeler taşımak istiyor. Dövme yaptırmanın biraz acı haricinde herhangi bir zorluğu olmamasına rağmen asıl sorun, dövmenin yaptırılmasından sonra başlayabilmektedir.

Ülkemizde dövmecilik, artık bir meslek olarak kabul edilen ve meslek odasına kayıtlı olarak çalışılan bir alan haline gelmiştir. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı hala bu alanda herhangi bir denetim yapmıyor olsa da, dövme yaptırmak isteyen kişilerin gerekli Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen “dövmecilik sertifikasına” sahip kişilere başvurması son derece önemlidir. Resmi olarak dövmecilik yapma yetkisine sahip olan bu kişiler, dövme konusunda ilgili bilgi, beceri ve bilince sahip olduğundan her zaman öncelikli tercih olmalıdır.

Kate Von D

Dövme yapımında kullanılan tüm malzemelerin kişiye özel olarak, tek kullanımlık malzemelerden oluşması gerekir. Yalnızca dövme makinasında kullanılan iğnenin değil, aynı zamanda boyaların da tek kullanımlık olması gerekir. Birçok tehlikeli hastalık defalarca kullanılan dövme makinası iğnelerinden bulaşabildiğinden, dövme yaptıracağınız kişinin üzerinizde kullanacağı iğneyi hijyenik ambalajından ilk defa sizin için çıkarttığından emin olmanız çok önemlidir. Ayrıca dövmecinizin kullandığı iğnelerin, uluslararası standartlarla belirlenen sağlık sertifikalarına da sahip olması gerekir.

Hijyen açısından kesinlikle büyük özen gösterilerek yapılması gereken bir işlem olan dövme yapımı, iğne kadar dövme makinasının uç aparatlarının da steril ve tek kullanımlık parçalardan oluşmasını gerektirir. Günümüzün modern toplumunda artık dövme yapan insanların birer sanatçı olduğu kabul edilse de, bu sanat insan üzerinde sergilendiği için iyi bir sanatçı olmak kadar hijyen kurallarını da uyulması gereklidir. Tüm bunların ötesinde her insan dövmelerin yapılmasının basit olduğu halde silinmesinin ancak kapsamlı ve pahalı lazer uygulamaları ya da cerrahi müdahaleler ile gerçekleşebildiğini unutmaması gerekir. Bu nedenden ötürü bir ömür boyunca vücut üzerinde taşınacak dövmenin seçimine iyi karar vermesi önemlidir.