Dondurmanın zararı var mı?

Diğer yazımızda dondurmanın doğru bir zamanda yenilmemesi halinde muhtemel zararlarından bahsetmiştim. Yaz geldiği için uzmanlar bu konuda çok sık açılamalarda bulunuyorlar. Dondurma konusunda bilincin eksik olmasından yakınan uzmanlar, bu konuda herkesin biraz da olsa bilgi sahibi olması gerekir diyorlar. Biz de bunun için dün ve bugün yararınıza olacak bilgileri derleyerek veriyoruz.org1

Zararları

Faydaları dondurmanın çok fazla. Tamam ama yerinde ve zamanında tüketilmediğinde zarara dönüşüyor. Kalorisi çok fazla miktarda olan dondurmalar, enfeksiyonların sebebi olabilir. Bu konuda alerji rahatsızlıkların artmaya başlaması, dondurmadan kaynaklı sendromların yaşanması, bunu gösteriyor. Üst solunum yolu hastalıklarının görünmesine de sebep olan dondurma, bu hastalığın kişilerde rastlanmaması için devreye giren bağışıklık sistemi, kan yoluyla boğaz çevresinde çeper oluşturuyor. Ancak dondurmanın emilmeden ısırılarak aniden boğazdan aşağıya inmesi, buraya zarar veriyor. Sonrasında ise şişen ve ağmaya başlayan boğazlar.

Bu sebeple özellikle çocukların dondurma yerken, emerek yemeleri hastalıkların önüne geçmek için ideal bir yeme eylemi. Doktorların anne ve babalara bir uyarısı da, çocuklarının çok fazla olan bir yapıya sahip olması halinde, okulları ve enfeksiyon dönemleri bitmeden önce, dondurma almamalarını sağlamak.

Eğer reflü hastalığınız varsa, sütten etkilenmeniz daha yoğun olur. Bu sebeple bol sütlü dondurmalardan kaçınmak, bu rahatsızlığa muttali olan kişilerce dikkat edilmesi gereken bir durum. Meyveli dondurmalar ilk tercih edilen dondurma olmalı. Böylece gerçek meyve ve sütle meydana getirilen dondurmaların faydalarını görebiliriz.

Kilonuza dikkat edin

Haftada bir veya iki kez dondurma yemeniz, kilo kontrolü yapanlar için en ideal uygulama olacak. Dondurmanın da bu kişilerce tok karnına yenmemesi gerekir. Ara öğün olarak yemelisiniz. Dondurmayı yedikten sonra ise, üzerine soğuk su içmeyin. Bunun yerine bir fincan ılık su için.