Doğal egzama tedavisi

Bazı egzama hastaları; uzun yıllar boyunca birçok farklı tedavi yöntemi denedikten sonra bu hastalığı kabullenerek, tedavi olmayacaklarını düşünmeye başlar. Oysa ağır yan etkileri olan ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek kimyasal içerikli ilaçları kullanmadan, beyaz dut gibi doğal bir meyve ile egzamaya bağlı gelişen sorunlardan büyük ölçüde kurtulmak mümkündür. Taze beyaz dut içinde barındırdığı kimyasallarla doğal antibiyotik etkisi olan bir meyvedir. Gerek bitkinin meyvesinde gerekse yapraklarında Albanin ve Olinik Asit etkisi yüksek kimyasallardır.

Unutulmaması gereken nokta; beyaz dut dalından kopartıldıktan sonra hızlı bir biçimde içindeki kimyasalların bozulmaya başladığıdır. Yani kurutulmuş dut ile  taze dut arasında kimyasallar bakımından farklılıklar vardır ve ikisinin de vücuda etkileri farklı boyutlardadır. Örneğin; yazın toplanıp güneş altında kurutulan beyaz dut egzama için adeta bir ilaç etkisi göstermekteyken, taze dut yemenin ya da cilde harici olarak uygulamanın egzama hastalığının tedavisinde herhangi bir etkisi yoktur.

Egzama hastası olan binlerce insan yıllar boyunca bu hastalığı adeta bir kader olarak görmüşlerdir. Ellerinde oluşan  egzamaya bağlı yaralar yüzünden sosyal hayatlarında istedikleri gibi hareket edemez olmuşlardır. Ellerin sürekli çatlaması, açık yaralar oluşması, sürekli acı çekme, ellerin sürekli kanaması gibi şikâyetler yüzünden birçok insan iş yapamaz hale gelmiştir. 3 su bardağı içme suyunu kaynatın ve içine bir avuç dolusu kurutulmuş beyaz dut atın. Altını kıstıktan sonra 5-6 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşten alın. Ellerinizin dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar bekleyin (ne tamamen soğusun ne de ellerinizin dayanamayacağı kadar sıcak olsun). Ilık dut kurusu suyunun içine ellerinizi sokun ve 8-10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Ellerinizi çıkarttıktan sonra yaklaşık bir saat kadar yıkamayın ve 1 saatin sonunda temiz su ile durulayın.

Haftada 3-4 defa tekrarlayacağınız bu yöntem sayesinde çok kısa süre içinde ellerinizdeki iyileşmeye hayretler içinde bakacaksınız. Aynı yöntemi ayaklarınıza ya da vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Bir kap yardımıyla  sorunlu bölgeye dut kurusu suyunu dökerek aynı sonucu almanız mümkün. Dikkat edilmesi gereken nokta şeker  hastalarının bu yöntemden uzak durmasıdır. Çünkü hastaların kan şekerini yükselteceği için beyaz dut kurusu suyu  yöntemi rahatsızlanmalarına sebep olabilmektedir.