Bademcik iltihaplanmasına bitkisel çözüm

Özellikle kış aylarında çok sık görülen bademcik iltihaplanmasından doğal yollarla korunmak çok kolay. Bademcik iltihaplanması her ne kadar halk arasında basit bir hastalık olarak görünse de, ilerleyen aşamalarda faranjite hatta  bademcik kaybına neden olabilmektedir. Çocuklarda görülen bademcik iltihaplanması sebep olduğu yüksek ateş nedeniyle ciddi bir hastalık olarak görülmelidir. Yüksek ateşe bağlı olarak gelişen havale, yenilenmesi mümkün olmayan beyin sinir hücrelerinin ölmesine ve oldukça ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar yaşanmasına dahi neden olabilir. Adaçayı ise bademcikler üzerinde doğrudan etkili bir bitkidir ve vücudun ısı kontrolünü sağlamasına yardımcı olur.

Küçük yaşlarda geçirilen havalelerin ileride kalıcı hasar bırakabilme ihtimali, çocuğunuza adaçayı ile çok pratik bir biçimde uygulayacağınız doğal tedavi ile büyük ölçüde azalacaktır. Adaçayıyla yapacağınız birkaç saniyelik gargara bademcik iltihaplanmasını etkili bir biçimde önleyecektir. Adaçayının içerisinde bulunan Salvin maddesi doğal bir antibiyotiktir. Adaçayında bulunan bir diğer madde de, Cineol ismindeki bir yağdır. Bu yağ öksürüğü engelleyen çok etkili bir maddedir. Yani adaçayı bademcik iltihaplanmasını ve öksürüğü önleyen etkili bir doğal maddedir.

Sıcak suyla birkaç dakikada demleyeceğiniz adaçayıyla yapacağınız gargara, hem bademcik iltihaplanmasından hem de öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İlk başladığınızda günde birkaç defa tekrarlayarak adaçayı gargarasını kullanın. Bir haftalık bir kullanımdan sonra 2-3 günde bir kullanacağınız adaçayı gargarasıyla, hem bademcik iltihaplanmasını hem de öksürüğü azalttığını göreceksiniz.

Ayrıca adaçayı gargarasını evinizde kolaylıkla hazırlayabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Adaçayını demledikten sonra bir günden fazla bekletmeden kullanmaya dikkat edin. Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktaysa; gazlı içeceklerden ve sigaradan uzak durmanızdır. İçeceğiniz sigara ve gazlı içecekler bademciklerde tahribat yaratacağından hastalığınızın iyileşme sürecini uzatacaktır. Bir diğer önemli konuda yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemenizdir. Ağzınızda biriken bakterilerde iyileşme sürecini olumsuz etkileyen etmenlerden birisidir. Adaçayı gargarasını dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapmanız etmen maddelerin daha hızlı ve etkili bir biçimde etki göstermesini sağlayacaktır.

Son olarak bu yöntemin yardımcı bir uygulama olduğunu unutmayın. Öncelikle doktorunuzun verdiği ilaçlar varsa onları kullanın ve adaçayı gargarasının kullandığınız ilaçlar üzerinde bir etkisi olup olmayacağını sorun. Öncelikle bir doktora  danışmanın iyileşme süreciniz üzerinde olumlu etkisi olacağını unutmayın.