Doğa ile iç içe bir güne ne dersiniz?

İstanbul’da ya da marmara bölgesinde bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Sürekli aynı şeyleri yapmaktan aynı yerlere gitmekten sıkıldınız mı? Haftasonu için, bütün stresinizden kurtulacağınız doğayla iç içe bir yerler mi arıyorsunuz? Size bir tavsiyem var o zaman. Kocaeli Maşukiye…

31590

Doğasına, havasına ve yemeklerine aşık olacağınız harika bir yerden bahsediyorum size. Akan derenin ve şelalelerin içine kurulmuş, dağala bütünleşmiş restoranlar ve alabalık çiftlikleri… köy kahvaltıları…

Haftasonu kentin kirliliğinden, işlerinizin stresinden kurtulup, kendinize ve ailenize zaman ayırabileceğiniz bu cennet köşesinde farklı lezzetler tatma şansını da bulacaksınız. İlk olarak alabalıklarından bahsedeceğim size. Buradaki alabalık havuzlarından bizzat gidip kendiniz seçtiğiniz balıkları pişirtebiliyorsunuz. Hem de alabalığı toprak kokmaması için beton havuzlarda yetiştiriyorlarmış. Bu da başka bir iyi yanı. Ayrıca bu alabalıkları özel kremitlerde ve tabiki yine özel fırınlarda özenle hazırlıyorlar. Balık sevmeyenler için kremitte köfte seçeneği de var. Kremitte mantar da kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden biri. Hem de İstanbuldaki restorantlara göre oldukça uygun fiyatlar olduğu bir gerçek.

Köy kahvaltılarına gelince yok yok. Tamamen organik ürünlerden hazırlanan kahvaltılar hem göze hem damağa hitap ediyor. Bu güzelliği çok fazla anlatamayacağım. Bir fotoğrafla açıklamama izin verin lütfen.

kahvalti_2

Ulaşım konusunda ise sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Kocaeli ile arasında 38, Sakarya ile 30, İstanbul ile 128 km mesafe var. Ayrıca kendi arabası olmayanlar için de bir tavsiyem var. Bir çok tur şirketi günübirlik maşukiye seferleri düzenliyor. Fiyatları oldukça uygun olan turlara yemek ve İstanbul’dan ulaşım dahil 50-100 TL arası ödeme yaparak katılabiliyorsunuz.

Ayrıca Maşukiye’de organik meyve sebze alışverişi yapmanız da mümkün. Yöre halkının mevsiminde taze taze meyve sebzelerine mutlaka bir bakmalısınız. Diğer yandan taze köy ekmekleri de alabilirsiniz. Mantar çitliklerine uğrarsanız hem ilginç yerler görebilir hemde mantar alabilirsiniz.