Dijital pazarlama uzmanı nasıl olacağım?

Giderek büyüyen ve her zaman diri kalacak bir sektör duymak istiyorsanız, internet derim. Bu nedenle internet teknolojileri veya iş fırsatları hakkında şimdiden bir bilgi, deneyim ve tecrübeyi kendinize kazandırırsanız, ileride işsiz kalmanız muhtemel değildir. İlk olarak dijital pazarlamanın ne demek olduğunu anlatayım. İnternet milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Üstelik eskisi gibi sadece masaüstü bilgisayarlardan kullanılmıyor artık. indirHer yerde internet artık yanımızda. Evden çıktığımızda da artık online olabiliyor ve akıllı telefonlarımızdan, tabletlerden nette dolaşabiliyoruz.

Bu da dijital pazarlamayı firmalar için önemli kılmaya başladı. Sosyal medyanın da ortaya çıkmasıyla herkes, interneti ayrılmaz bir parça olarak kendisine belirledi. Bu nedenle ürün veya hizmetlerin bir tık kadar kolay olduğu internetle tüketiciye ulaştırılması gerekir. Bunun en iyi yollarından birisi, SEM yani arama motoru pazarlaması dediğimiz, Google Adwords reklamlarıdır. Sadece bu mu peki? Elbette hayır ama dijital pazarlamaya dair bilgi, tecrübe ve birikim buradan geçiyor.

Ne yapabiliriz?

Eğer bu sektöre karşı bir ilgi alakanız varsa, Google sertifikası almak için Partner üyeliğinizi yapabilir. Buradaki bilgileri okuduktan sonra, Google imtihanlarına girerek, ilk adımı atmış olursunuz. Bu sertifikayı almanız demek dijital pazarlama uzmanı olduğunuz anlamına gelmez tabi. Çünkü eğer teoride geçmiş olduğunuz sınavı, pratikte uygulayamadığınızda, müşteri bulmanız veya bulduklarınızı elinizde tutmanız mümkün değil. Çünkü dijital pazarlamada asıl gaye, en az bütçeyle en çok müşteriye ulaşmak ve geri dönüşüm sağlayabilmek. Bunun içinde iyi bir analiz yapıp, neyin müşteriye yarayıp, yaramadığını iyi yorumlayabilmek gerekir. Ama her şeyin bir başlangıcı vardır misali, kendisini bu alanda başarılı gören kişiler bu işe el atabilirler. Google Partners sistemine üye olarak, sınavlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.