Defne yağının faydaları ve kullanımı

Son 10 yıl içince dünya genelinde olduğu ülkemizde de doğal bitkilere ve bitkilerden elde edilen özlere olan rağbet büyük bir artış gösterdi. “Doğal yaşam, sağlıklı yaşam” mottosuyla yola çıkan ve giderek daha da fazla insanın ilgi gösterdiği bir hareket haline dönüşen doğal içerikli ürün kullanımı ile bilimsel olarak da fayda sağlamanın mümkün olduğu ortaya konmuştur. Doğal bitki yağları içinde en çok kullanılan ürünlerden biri olan defne yağının faydaları gerçekten de saymakla bitmeyecek kadar çok. Ancak kullanılan defne yağının %100 doğal yani saf olmasına ise özellikle dikkat etmek gerekir. Yaklaşık olarak 10 kilo kadar tohumun işlenmesi ile sadece 1 litre civarında defne yağı elde edilebilmesi, bu elde etmek için büyük zahmet gereken doğal yağın maliyetini de arttırmaktadır.

  • Faydaları

Kav gevşetici ve romatizmal ağrıların giderilmesine yardımcı olduğu bilinen etkisiyle en çok tercih edilen masaj yağlarından biri olan defne yağı, diğer aromatik doğal içerikli yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olduğu da bilinen defne yağı nefes darlığı çekenlerin aromaterapi seanslarında tercih ettiği bir doğal yağdır. Bu özelliği ile kuru öksürük sorunu çekenlerin de tercihi olan defne yağı, soğuk algınlıklarında iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlayan ideal bir destek üründür. Migren kaynaklı baş ağrılarında, cilt yüzeyindeki mantar oluşumlarında, vücut parazitlerinden kurtulmada ve bademcik iltihaplarında da kullanılan defne yağı yüksek bir antiseptik özelliğe sahiptir.

Antiseptik özelliği ile bademcik iltihaplanmalarında ve ağız içinde çıkan yaralarda gargara olarak kullanılan defne yağı, tüm bunların ötesinde saç bakımı için de oldukça yararlıdır. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan ve saçların uzamasına da yardımcı olan defne yağı cildin yenilenmesini de yardımcı olur. Gaz giderici etkisi de bilindiğinden boşaltım sisteminin rahatlaması için de kullanılmaktadır. Vücut sistemlerinin düzenli çalışması için de destek ürün olarak tercih edilebilen defne yağı insan bedeniyle tamamen dost, doğal içerikli bir üründür.

  • Kullanımı

Oral yolla alınarak kullanılabilen def yağı, su ya da şeker ile birlikte tüketilebilir. Bir çay bardağı suyun içine ya da bir küp şekerin üzerine 3-4 damla damlatılması yeterlidir. Bu şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa oral yolla anılan defne yağı vücut sistemlerinin deneli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Haricen “masaj yağı” olarak da kullanılabilen def yağı, sabit yağlarla inceltilerek karışım şeklinde uygulanabilir. Ayrıca defne yağının su içine birkaç damla uygulanması ve ayakların bu suda bekletilmesi, ayak kokusu sorunu yaşayanlar için de oldukça yararlı olacaktır. Son olarak defne yağının birçok faydası bulunmasına rağmen tüm diğer doğal yağlarda olduğu gibi bu uygulamaları da bir “tedavi yöntemi” olarak görmemek ve sorunlar için ilk olarak uzman bir doktora başvurmak gerektiğini de unutmayın.