Adaçayının faydaları ve zararları

Mayıs ayının başından Haziran sonuna kadar toplanan Adaçayı, içindeki etken maddelerinin en yoğun olduğu öğlen saatlerinde toplanır. Hava alan bir yerde doğrudan güneş ışığı altında kurutan Adaçayı yaprakları kıyılır ve sonrasında hava almayan bir yerde muhafaza edilir. Yaprakların daha da tesirli olması için toplama süresine bilhassa özen gösterilmesi gerekir ki, bitkinin yapraklarının sağladığı fayda azami seviyeye ulaşabilsin. Et yemeklerinde baharat olarak kullanılsa da Adaçayı en çok haşlanmak suretiyle bitki çayı şeklinde tüketilir. Bitki çayı olarak tüketilen Adaçayının doğru şekilde hazırlanması halinde etken maddelerinin suya geçişi sağlanmış olur.

Adaçayı yapraklarının haşlanarak bitki çayı şeklinde tüketilmesi; vücut direncinin artmasını, karaciğer fonksiyonların düzenlenmesini, kanın temizlenmesini, iştahın açılmasını, omurilik iltihaplanmalarının önlenmesini, adale spazmlarının önlenmesini, terlemenin kontrol altına alınmasını, sindirim sisteminin rahatlamasını, midedeki yanma hissinin azalmasını sağlamaktadır. Tüm bunların ötesinde yoğun bir “antiseptik” etkiye sahip olan Adaçayı ağız içinde oluşan yaralara ve diş eti kanamalarına da iyi gelmektedir. Gerçek anlamda şifa deposu olan ve faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin sahip olduğu etken maddeler böcek ve haşere ısırmalarından kaynaklanan kaşıntıların da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda görülen iştahsızlık sorunlarının giderilmesi için bal ile birlikte karıştırılarak kullanılan Adaçayı aslında yüzyıllar öncesinden yararları fark edilmiş ve insanlar tarafından kullanılmış bir bitkidir. Solunum sisteminin rahatlamasını sağlayan Adaçayının iyi bir balgam söktürücü olduğu da bilinmektedir. Cilt ve saç içinde yararlı olan Adaçayının yağı da birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Adaçayı yağı cildin nem dengesini korumasını ve daha sıkı bir görünüm kazanmasını sağlarken, saç bakımında da en çok tercih edilen doğal bitki yağlarından biridir. Hamilelik döneminde görülen çatlakların önlenmesi için kullanılan adaçayı yağının saç diplerine masaj yapılarak sürülmesi halinde saç köklerinin beslenmesine yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Bu denli faydası olan Adaçayının günlük belirli bir oranın üzerinde alınması halinde “tansiyon sorunlarına” neden olabileceği de unutulmamalıdır. Faydası çok zararı az olsa da yine de özellikle tansiyon sorunu çekenlerin Adaçayı tüketiminde kontrollü olmasının yararı var. Bunun yanı sıra Adaçayının rahim kaslarını uyarıcı etkisi bilinmekte bu sebepten ötürü hamilelerin tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik süresince rutin kontroller esnasında uzman bir hekime Adaçayı konusunda danışılması ve daha sonra hekim tavsiyesi üzerine Adaçayı kullanılması en doğru hareket olacaktır.