Anason yağının faydaları ve kullanımı

Faydaları yüzyıllar öncesinde dahi bilinen anason bitkisi, modern çağda öne çıkan doğal ürünlerle sağlıklı yaşam konseptinin de öne çıkan ürünlerindendir. Vücuda birçok farklı konuda fayda sağlayan anason özellikle cilt bakımı için yaygın olarak kullanılan doğal bileşenli bir yağ haline gelmiştir. Tıpkı bitkide olduğu gibi bitkinin özü olan yağının da boşaltım sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunması, gaz ve hazımsızlık sorunlar için anason yağının sıkça başvurulan bir destek ürün haline gelmesini sağlamıştır. Ayrıca iştahsızlık sorunu yaşayanlara da destek olması, bu bitki özünün birçok yaş aralığından insan tarafından kullanılmasını sağlamaktadır.

  • Faydaları

Gaz söktürücü etkisi ile hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine iyi gelen anason yağı, ayrıca uyku düzensizliği yaşayanların da destek olarak kullanabileceği bir doğal bitki yağıdır. Uyku düzensizliği sorununa fayda sağlamasının en büyük nedeni ise, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaratmasıdır. Faydalarından yararlanmak için haricen masaj yağı olarak da kullanılabilen anason yağı, sinir sistemine etki ederek rahatlama hissi oluşmasına yardımcı olur. İştah açıcı özelliği ile “doğru şekilde kullanılarak” çocukların da faydalanması sağlanabilir. Tüm bunların ötesinde anason yağının cilt için muazzam derece yararlı bir yağ olduğu bilindiğinden, başta selülit sorunu olmak üzere pek çok cilt probleminde sıkça kullanılmaktadır.

Anason bitkisinin anne sütünü arttırmaya destek sağladığı bilinmektedir. Anason gibi bitkinin yağının da, hekim onayı alındıktan sonra süt sorunu yaşayan anneler tarafından kullanılabilir. Selülit sorunlarının giderilmesi için masaj yağı olarak kullanılabilir ve masajın etkisiyle cildin sorunlu bölgesine etki ederek kan dolaşımının hızlanmasına destek verebilir.

  • Kullanımı

Masaj yağı olarak cilt sorunlarının giderilmesi ve bakım için kullanılan anason yağının diğer sabit yağlarla inceltilerek kullanılması daha yararlı olacaktır. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemi yaşayan çocuklarda doktora danışıldıktan sonra masaj yağı olarak kullanılabilir. Karın bölgesine ve topuklara “diğer yağlarla seyreltildikten sonra” uygulanması, gaz ve şişkinlik sorunlarını giderilmesine destek sağlayabilir. Oral yolla da alındığında fayda sağlayan anason yağı, günde 2-3 defa su ya da şeker ile alınabilir. Bir küp şekerin üzerinde 2-3 damla ya da 1 fincan suya 4-5 damla damlatılan anason yağının düzenli olarak günde 3 defa alınması, vücudun yarar sağlaması için yeterli olacaktır.

Anason yağının çok uzun süre ve aşırı dozda kullanımı, diğer pek çok doğal bitki yağında olduğu gibi vücutta bir takım düzensizlikler yaşanmasına neden olabilir. Çok fazla ve uzun süreli kullanılması halinde dolaşım sisteminden boşaltım sistemine vücut mekanizmalarının çalışmasını etkilemesi söz konusudur. Bu nedenlerden dolayı diğer doğal yağlarda olduğu gibi anason yağının da uzman bir doktora danışılarak kullanılması en doğru hareket olacaktır.